1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ülkemizin Doğal Kaynakları Nelerdir

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Ülkemizde ve Dünyada Bulunan Doğal Kaynaklar Nedir
  Doğal Kaynaklarımız Nelerdir

  Doğal kaynaklar canlı ve cansız çevreyi belirleyen çevre bileşenleridir. Bu nedenle doğal kaynaklan da canlı doğal kaynaklar ve cansız doğal kaynaklar olarak iki temel kümede toplamak olanaklıdır.

  Canlı doğal kaynaklar denilince bitki hayvan ve mikro organizmalardan oluşan biyolojik çeşitlilik anlaşılır. Cansız doğal kaynaklar ise biyolojik çeşitliliğin bağımlı olduğu hava su ve topraktan oluşan yaşam ortamları ile madenler ve fosil yakıttan kapsayan ' yeraltı zenginlikleridir.

  Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünyanın doğal kaynaklarını oluşturur. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda birkaç kat daha artarak tahribata uğramıştır.

  Özellikle oksijen, Su, bitki örtüsü, petrol gibi kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere yol açabilecek iklim değişiklikleri yaratmaktadır.(küresel ısınma) Örneğin içilebilir su, hayatın ana maddesi olmakla kalmayıp; insanların can damarlarından biri olan elektrik enerjisi üretiminde ilk sırada gelmektedir.


  alıntı
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemiz başlı başına kaynak, her yeri birbirinden güzel bir cennet bahçesi.
   
 3. 1

  123 slap haaa ! Misafir

 4. b

  babad Misafir

  EN DOĞAL KAYNAĞIMIZ BOR
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Şubat 2015
 5. l

  lala kala Misafir

  Ülkemizin doğal kaynakları bizler için en önemli zenginliktir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Mayıs 2015
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş