1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Uçan Balonlara Etki Eden Kuvvet Nedir?

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Günümüzde sürekli uçuş için oksijenle şişirilen balonlar yerine sürekli uçmak için balonlar oksijen yerine hidrojen gazı ile şişirilerek uçuş performansı artmakta. Hidrojenle şişirilen balonlar ağırlıkları havanın ağırlı ile aynı seviyeye gelinceye kadar atmosferde yükselebilmektedirler.


  Balonların hacmi çok hafif oldukları için bir müddet havada uçabilirler. Balonların yere düşmelerinin tek nedeni, ağırlıklarının havadan yani oksijenden daha ağır olmasındandır. Balonları oksijenden daha hafif bir gaz olan hidrojenle şişirdiğimiz de, ağırlıkları havanın itme gücünden daha az olur ve gökyüzüne yükselirler ve uçarlar.
  [​IMG]

  Balon hava akışkanlar içerisine konulmuş bir cisimdir. Gaz sızdırmaz ipekli veya pamuklu kumaştan ya da plastik maddelerden yapılan balonun havada uçabilmesi için ortalama yoğunluğunun havanın yoğunluğundan az olması gerekir.Balonların içine havadan daha hafif olan helyum veya hidrojen gibi başka bir gaz doldurulabilir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş