1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter Araçları

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında erenbp tarafından paylaşıldı.

 1. e

  erenbp Yeni Üye

  Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter Araç Projesi,
  Üç Tekerlikli Elektrikli Tilter Hakkında Bigiler,
  3 Tekerlekli Elektrikli Tilter Resimleri

  [​IMG]


  Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter, %100 elektrikli, şehir içi ve yakın çevresinde hergün büyüyen yoğun trafik tıkanıklığından kurtarıcı yeni bir çözüm sunan, çevreyi kirletmeyen, yakıt maliyetini minimum seviyeye indiren ve ilk olarak Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan, optimum ebatlarda tasarlanmış yeni bir Arabadır.

  Aynı zamanda, Tilter kendine has tasarımıyla pek çok yenilikçi teknik çözüm geliştirmiş, büyük Araba firmalarından bağımsız, girişimci bir ekibin de hikâyesidir. Paris'te iki tekerleklilerin güvensizliğini yaşamak ile sürekli tıkanan trafikte zaman kaybetmek arasında hergün karar vermek zorunda kalan ve bundan bıkan deneyimli girişimci Eric Prosé, 2007 yılında konforlu ve güvenli, dar alanlardan sıyrılarak hızlı şekilde hareket edebilecek yeni bir Araba geliştirmeye karar verdi.

  İki kişiyi taşıyabilecek, dört tekerlekli Arabaların arasından kolaylıka geçebilecek, bir motosiklet gibi kolay hareket kabiliyeti olan ve park sorunu olmayan ama daha güvenli, daha konforlu ve sadece elektrikle çalışabilen yeni bir Araba geliştirmek amacıyla, 2007 yılında, Fransa'nın Yvelines bölgesinin Mureaux şehirinde SynergEthic şirketi kurularak Tilter'in tasarımına bir atölyede başlandı. 2009 yılı sonunda, proje, ADEME'nin açık ödeneği aracılığıyla Fransız Çevre ve Enerji İdaresinden mali destek alacak kadar ilerlemişti.

  Böylece, SynergEthic ve ortakları, aracın seri imalata geçişi için hayati önem taşıyan prototipi geliştirmeye yardımcı olacak mali destek almaya başladı.

  Tam bu perspektifte, Brightwell Holding, B-Plas ve Orhan Holding gibi endüstriyel ve finansal katkı sağlayıcı yeni yatırımcılar, 2010 yılının ortasında projeye yatırımcı ortak olarak katıldılar.

  Yeni ortakların finansal ve teknik katkılarıyla, bu yeni aracın 2012 yılında piyasaya seri olarak sunulması hedeflenmektedir.

  Konsept: Çevik, temiz ve güvenli

  Öncelikle çevik ve güvenli olan Tilter, özellikle avrupa'nın büyük metropollerinde veya yakın çevresinde yaşayan ve günlük kısa mesafeleri katetmek için yoğun trafikten bıkan önemli bir müşteri potansiyelini hedeflemektedir. Bu nedenle, Tilter, dönüş yarıçapı 5 metreden kısa olan « küçük arabalar » sınıfındakilerden dar alanlarda daha kolay hareket edebilmesi için, en makul ebatlarda tasarlanmıştır.

  Çevreye duyarlılığın hergün biraz daha fazla arttığı günümüzde, bilhassa hava kirliliğini arttıran egzoz gazı emisyonunu azaltılcı önlemler artık uluslararası bir hedefe dönüşmektedir. Termik motorlu Arabaların şehir içi dolaşımına hergün kısıtlamalar getirileceği öngörülerek, Tilter %100 elektrikle çalışan itiş gücü sayesinde hiçbir CO2 atığı olmayan temiz bir Araba olarak tasarlanmıştır.

  Ayrıca, karbonlu akaryakıt fiyatlarının sürekli yükseldiği bir dönemde, 100% elektrikle çalışan Arabalar, kullanıcılara önemli ölçüde yakıt maliyeti tasarrufu sağlayacaktır.

  Bilindiği gibi, motosiklet ve benzeri iki tekerlekli Arabaların kullanımını sınırlayan en önemli faktörler arasında, trafik kazası ve yaralanma oranlarının diğer Arabalara göre daha yüksek olmasadır.

  Bu nedenle, Tilter'in dış gövdesi ve çelik şasesi, sürücü ve yolcunun güvenliğini arttırıcı çözümler üretmiştir.

  Virajlarda devrilmeden aracın eğim almasını güvenli şekilde sağlayan elektronik kontrol sistemi sayesinde, Tilter üç tekerlekli olarak tasarlanmıştır.

  [​IMG]

  Performans

  Elektrikli Arabalarda, performans açısından bakıldığında en önemli özelliklerden biri aracın azami enzilidir. Makul ebatları, hafifliği ve düşük enerji sarfiyatı göz önünde bulundurulduğunda, Tilter'in performansı sınıfındaki diğer Arabaların alışılmış performans normlarının üzerindedir.

  Enerji tasarrufu sağlama ve azami menzili arttırma amacıyla, Tilter'in elektrikli motorları direkt olarak arka jantlara monte edilmiştir. Dolayısıyla, aracın çekiş gücüne daha fazla enerji olanağı sağlayarak kayıp enerji sarfiyatı azaltılmıştır. Tilter'in, özellikle şehiriçi ve yakın çevresinde kullanılacağı düşünülürse, aracın enerji tüketimi çok ekonomiktir. Bu da, aracın menzil/akü maliyeti
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Proje güzel ancak tilter araçların fiyatları 3 bacaklı gibi.. Bu fiyatlara bu araçları şahsen almam.
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Düşünce çok güzel ama tekerlekleri üç bacaklı olduğu için bence bu fiyatlara bu araç alınmaz...
   
 4. K

  Karakiz Yeni Üye

  Tam benlik bir araç alırım binerim gezerim :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş