1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Üç Aylarda Nasıl Oruç Tutmanın Fazileti

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Üç Aylarda Nasıl Oruç Tutmanın Fazileti Nedir
  Üç Aylarda Oruç Nasıl Tutulur
  Mübarek 3 aylarda oruç nasıl tutulmalı?


  Halk arasında bilindigi sekilde üç aylar orucu olmayıp ancak Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamber'in diger aylara oranla daha fazla nafile olarak oruç tuttugu hadis kaynaklarında yer almaktadır.

  Ramazan ayında oruç tutmak ise farzdır. Bunun dısında PazartesiPersembe günleri ile Hicri ayların 13 14 ve 15'i gibi belirli günlerinde nafile oruç tuttugu bilinmektedir

  Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamber’in aralıksız oruç tuttuguna dair sahih kaynaklarda herhangi bir rivayet bulunmamaktadır.

  Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.

  Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.[Ebu Yala]

  Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur. buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)
   
 2. K

  Kalecik Yeni Üye

  Üç aylarda oruç tutmak çok sevap
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş