1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tuvalet Eğitiminde Başarısızlık Nedenleri

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Tuvalet eğitiminde kimi zaman başarılı olunduğu gibi başarısızlık durumları ile karşı karşıya kalma ihtimali de bulunmaktadır. Başka bir yere taşınma, bakıcı değişikliği, yeni ev ve ailede yaşanan birtakım sorunlar tuvalet eğitiminde başarısızlık durum oluşumlarına neden olmaktadır.

  Çocuğun tuvalet eğitimindeki başarısı bir nebze de fiziki ve duygusal düzeyde hazırbulunuşluk düzeyine sahip olmaktan geçmektedir. Çocuğun bu eğitimi alabilmesi için 2 yaş en uygun yaş dönemi olarak bilinmektedir.

  Çocuğun halsiz, bitkin oluşu yani hastalık dönemi bu beceriyi gerçekleştirmede zorluk yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle çocuğun hasta olduğu dönemde tuvalet eğitimi vermeyi bir süre ertelemelisiniz.

  Anne baba ya da bakıcının bu dönemde aşırı baskıcı tutum ve davranış göstermesi de tuvalet eğitim dönemini başarısız bir şekilde tamamlamasına neden olacaktır. Bazen oyuna dalan çocukta tuvaletini unutup yapabilir; bu durum ile karşılaşıldığı zamanda çocuğa ters tepki verilmemelidir.

  Vaktinden önce verilecek tuvalet eğitimi de çocuğu başarısız kılacaktır. Çocuğun yaşayacağı psikolojik travmalar ya da aile ilgisizliği durumu çocuğun altına yapma davranışını tetikleyici nitelik kazanmaktadır. Özellikle ilgi ve sevgi gösterimi bu dönemlerde süreklilik kazanmalıdır ki bebeğiniz tuvalet alışkanlığını kolay kazanabilsin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş