1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tutumluluk ile ilgili kompozisyon örnekleri

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Tutumlu olmak ile ilgili yazıların bulunduğu örnekler ile birlikte konu hakkında daha çok bilgiye kavuşacağız.
  [​IMG]
  Tutum, parayı, malı ve zamanı yerine göre en iyi şekilde kullanmaya denir. Cimrilikle tutumluluğun birbirine karıştırmamak gerek. Tutumlu insan, hayatı ve zorunlu olan ihtiyaçları için para harcamaktan çekinmez. Cimri veya pinti kişiler, yaşaması ve sağlığı için gerekli olan şeylere bile para harcamaktan korkan kişilerdir. Bu tür kişiler hastalandığı zaman bile doktora gitmez ve ilaca para vermek istemez. Para kazanmak, kazandığı parayı da biriktirmek için gece gündüz çalışır ve sağlığını tehlikeye atar. Bu tür kimseler varlık içinde yoksulluk çekerler. Bunların kendilerine hayrı olmadığı gibi, başkalarına da hiç hayrı olmayan bir yapısı vardır.

  Kazancının hepsini harcamayarak, bir kısmını biriktiren, eşyasını iyi kullanan, zamanını değerlendiren ve sağlığını koruyan insanlara "tutumlu insan" denir. Tutumlu insanlar kimseye muhtaç olmazlar. Hem kendilerine hem de ailelerine, vatan ve millete faydalı olurlar.

  Tutumun çeşitlerini dört ana bölümde toplayabiliriz: Parada Tutumlu Olmak: Elimize geçen paranın bir kısmını geleceğimiz için bankada hesap açarak biriktirmekle olur. Malda Tutumlu Olmak: Bize kalan malları har vurup harman savurarak bitirmemek; giydiğimiz, kullandığımız eşyaları temiz olarak ve iyi korumakla olur. Yediği yemeğin yarısını tabakta bırakan, elbiselerini kirleten, ayakkabılarını boyamayan, okul sıralarını çizen, yazı yazan, tebeşirleri boşa harcayan, muslukları, elektrikleri açık bırakanlar tutumlu değildirler.

  İnsanlar malda tutumlu olmaya küçük yaşta alıştırılmalıdırlar. Bu bir eğitim işidir. Aile ve okul, çocuğa bu eğitimi kazandırmalıdır. Aksi halde yarın büyüdükleri zaman hiç bir şeyin kıymetini bilmez; mal ve eşya sahibi olmazlar.

  Zamanda Tutumlu Olmak: Zamanı iyi değerlendirmek, tembellik etmemekle olur. Zamanı iyi değerlendirip boşa zaman harcamayan insanlar, rahat ve huzurlu bir hayat yaşarlar. Atalarımız "Vakit nakittir" "Zaman parayı, para da malı kazanır" demişler. Sağlıkta Tutumlu Olmak: Sağlığımızı tehdit eden şeylerden uzak durmak, vücudu yıpratmamak, hastalıklardan korumakla olur. Sağlığı yerinde olmayan bir insanın parasının, malının hiç bir kıymeti yoktur. Kanuni Sultan Süleyman, "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyerek sağlığın önemini çok anlamlı bir şekilde dile getirmiştir.

  Parada, malda zamanda ve sağlıkta tutumlu olmaya çalışmalıyız. Böylece hem kendimize, hem ailemize, hem de milletimize yararlı birer insan oluruz. Bu, hem kendimize hem de vatanımıza karşı bir görevimizdir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. t

  tatlıbela Yeni Üye

  Tutumlu olmak ile cimrilik birbirinden çok farklı şeyler, insanlar ne yazık ki bu iki şeyi bir birine karıştırmaktalar.
   
 3. n

  nesrin_27 Yeni Üye

  İyi insan kazandıklarını paylaşabilen çevresine yardım edebilene denir. Tabi tamamı ile eli açık olup ona buna muhtaç olmamakta lazım.
   
 4. e

  erenG Misafir

  tşkler çok yararı dokundughhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
   
 5. s

  sensizlik Misafir

  çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş