1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tutum yatırım ve Türk malları haftası ile ilgili kompozisyon

Konu, 'Önemli Günler' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası ile ilgili yazıı
  Tutum yatırım ve Türk malları haftası ile ilgili kompozisyon
  Tutum yatırım ve Türk malları haftası hakkında bilgi

  Tutum Yatırım ve Türk Malları haftasından ve öneminden bahsetmeden önce tutumluluk, yatırım ve Türk malının anlamını öğrenelim.

  Tutumlu: Aşırı harcamalardan kaçınan, idareli anlamına gelmektedir.

  Parada Tutum : Paranın gerektiği yerde, gerektiği kadar harcanmasına parada tutum denir. Tutumlu olmak cimrilik değildir. Cimrilik, gerektiği halde para harcamamaktır.
  Eşyada Tutum : Elbiselerimizi, ayakkabılarımızı, araç ve gereçlerimizi iyi kullanmakla olur.
  Zamanda Tutum: Zamanımızı iyi değerlendirmekle olur. Derse, kitap okumaya, oyuna, dinlenmeye ayırdığımız zamanları amaca uygun olarak kullanmalıyız. Zamanımızı boş yere geçirmemeliyiz.

  Yatırım: biriken paranın gelir sağlayacak bir işe bağlanmasıdır. Yatırım sonunda araç, gereç üretilir. Yatırımlar sonunda yeni iş alanları açılır. Toplumun gereksinmeleri karşılanır. Biriken para yatırımla değerlenir.

  Peki Türk Malı ne demektir, önemi nedir?

  [​IMG]

  Ülkemizin sınırları içinde yetiştirilen ürünlere, fabrikalarımızda yapılan mallara Türk Malı denir. Türk malına yerli malı da denir. Gereksinmelerimizi yerli mallarla karşılamalıyız. Bugün yurdumuzda her tür araç ve gereç yapılmakta, topraklarımızda her tür ürün yetiştirilmektedir. Yerli malı kullandığımızda ilaç, akaryakıt, hammadde ve dış borçlarımız için gerekli olan dövizimiz azalmamış olur. Yurtseverlik yurdu düşünmektir. Her yurtsever yerli malı kullanmaya özen göstermeli, yaşam boyu tutumlu olmalıdır.


  Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası hakkında bilgi:

  [​IMG]


  Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır.
  İnsanın kazancını, malını, zamanını verimli bir şekilde ve gerektiği gibi kullanmasına tutumluluk adı verilir. Tutumluluk asla cimrilik değildir ve her insanın tutumlu olması gerekir. Tutumlu insan, eşyalarını güzel bir şekilde kullanır, onları gerektiği gibi korur ve muhafaza eder. Zamanını boşa geçirmez, faydalı işlerle değerlendirir.

  Tutumlu insan sadece kendi eşyalarına değil, toplumda ortak kullanılan elektrik, su, doğalgaz gibi maddeleri de verimli bir şekilde kullanmalı, boş yere fazladan harcamalardan kaçınmalıdır. Okulda kullandığımız okula ait veya arkadaşlarımıza ait eşyaları da özenle ve dikkatli kullanmalıyız. Boşa kullanılan her kaynağın toplumun her kesimine zarar verdiği gibi kendimize de zarar verdiğini, bizi fakirleştirdiğini unutmamalıyız.

  Ülkemiz Kurtuluş Savaşı'ndan çıktığı Cumhuriyetin ilk yıllarında çok fakir ve yoksulluk içindeydi. Ülkenin her köşesi çok büyük zararlar görmüştü. Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu. Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  12 Aralık gününü içine alan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir. Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Yiyecek, içecek, giyecek,ders araçları ve harçlıkların verimli ve tutumlu bir şekilde kullanılması alışkanlığını küçük yaşta edinen çocuklar, bu alışkanlıklarını ileri yaşlarında da devam ettirirler. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan çocuk, bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.

  Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir. Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgiler verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır. Yerli malı değişik yiyecekler sınıfa getirilerek tanıtılır ve beraberce yenilir. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

  [​IMG]
   
 2. a

  açelya Yeni Üye

  Çok güzel kompozisyonlar üretilmiş okul yıllarımda bende çok güzel kompozisyonlar yazardım
   
 3. E

  Ecenur Yeni Üye

  Oldukça tutumlu olmamızı gerektiriyor. Ve Atatürkte doğru demiş. "Türk parası türk topragında kalsın"
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası ile ilgili özlü sözler, atasözleri:


  • Varsa paran pulun, cümle alem kulun; yoksa paran pulun, cümle alem zulüm.
  • Para da su gibidir. Tutmazsan akar gider.
  • Sakla samanı, gelir zamanı.
  • Tutumlu olan kimse fakir olmaz.
  • Cennetin kapısını cömert açar.
  • Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.
  • Ekmek olmayınca, yemek olmaz.
  • Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.
  • Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.
  • Ak akçe kara gün içindir.
  • Ayağını yorganına göre uzat.
  • Damlaya damlaya göl olur.
  • Har vurup, harman savurma.
  • İşten artmaz, dişten artar.
  • Bugünün işini yarına bırakma.
  • Güvenme varlığa, düşersin darlığa.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş