1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye’nin ilk ve tek sufi dans ustası semazen emre yıldırım

Konu, 'Edebiyat' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Türkiye’nin ilk ve tek sufi dans ustası semazen emre yıldırım


  SEMAZEN EMRE YILDIRIM


  16 Kasım 1984 Cuma gecesi İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. 12 Nisan 1990 Perşembe akşamı anneannesinin ellerinde tasavvuf yolculuğuna başladı. 3 Şubat 1994 Perşembe akşamı müşrid-i azizinden manevi doğumu tasdik buyuruldu. 1994 yıllında galata Mevlevihane’si dedelerinden Üsküdar talimhanesinde sema eğitimine başlamış 1996 yılında galata Mevlevihane’sinde sema etmeye başlamıştır.


  Aslen İstanbul şile nüfusuna kayıtlıdır. İstanbul Kasımpaşa’da büyümüş pir seyit hasan Hüsamettin uşşaki vakfında yetişmiştir. Ailesinin tek çocuğudur. Vatani görevine Ankara’da başlayıp Sivas’ta müzisyen olarak yerine getirmiştir. İletişim ve tasarım üzerinde eğitim almış çalışma hayatına reklam danışmanı olarak devam etmiştir. Tasavvuf hayatına rahmetli anneannesi Emine ESEN ve babası Fahrettin YILDIRIM tarafından başlatılan yıldırım Türkiye’nin birçok bölgesinde sema etmiş 2005 – 2008 döneminde Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde Amerika kanada Almanya Fas Pakistan ve Çin de birçok Mevlevi ainlerine katılmıştır.


  2004 yılında yurt dışında davet edildiği topluluklarda ve bizzat araştırmaları için mısır ve Suriye’deki birçok grupla sufi dans ilmini meşk etmiştir. Dört yıl süren eğitim ve araştırmaları sonucunda dünyada sufi dans yapan ilk ve tek Türk olmuştur. 2007 – 2008 sufi dance turnesinde çeşitli ülkelerde meşk etmiş ve dünyanın örnek gösterilen en üstün sufi dansçısı unvanının almıştır.


  Editör: Murat AYDIN


  [img width=361 height=500]http://www.whirlingdervis.net/mynet_resimlerim/menzubans.jpg[/img]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Semazenlik büyük bir iş.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Kesinlikle ;)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş