1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiyenin İklimini Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Hangi Faktörler Türkiye İklimlerini Etkiler ? , İklimler Arasındaki Değişkenlikler Nelere Bağlıdır ? ,

  Matematik konum yani enlem etkisinden dolayı Türkiyenin ikliminde çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Türkiye orta kuşakta yer alan bir ülkedir. Orta kuşata yer almasından dolayı ülkemizde 4 mevsim belirli uzunlukta ve kendi karakteristik özelliklerini yansıttığı şekilde yaşanır. Ülkemiz ekvatora yakın olduğundan buzlanma olayına aşırı şekilde rastlanmaz. Yaz aylarında güneyden gelen sıcak rüzgarlar ülkemizi ısıtırken kışın kuzeyden gelen rüzgarlar kar yağışıyla birlikte havaların soğumasına neden olur. Türkiye yengeç dönencesinin dışında kalmaktadır. Dönenceler dışında kalan bölgelere yıl içerisinde asla güneş ışınları dik bir şekilde gelmez. Enlemin etkisi en çok sıcaklık üzerinde kendisini gösterir. Örneğin Akdeniz bölgesi yıl içerisinde Karadeniz bölgesine göre daha sıcaktır. Matematik konumdan kaynaklanan iklimi etkileyen genel faktörler bunlardır.

  Özel konumdan kaynaklanan ve iklimi en çok etkileyen faktörleri ele almaya çalışacağız. Özel konum denildiği zaman denizellik, yükselti, dağların uzanış şekli ve basınç merkezlerinin etkisi akla gelmelidir.

  İklimi etkileyen en önemli faktörlerden birisi denizellik etkisidir. Denize kıyısı olan illerimiz iç bölgelerdeki illere göre he zaman daha sıcaktır. Bu durumun temel sebebi denizlerin geç ısınıp geç soğumasından kaynaklanmaktadır. Özellikle kuzeyden gelen rüzgarlar deniz üzerinden geçersen soğukluk etkisini kaybeder ve estiği bölgenin ılıklaşmasına vesile olur.

  Ülkemizde yükselti arttıkça sıcaklık değerleri düşmektedir. Özellikle doğu bölgelerimizin sıcaklarının düşük olması yükseltiden kaynaklanan bir durumdur. Her 200 metre yüksekliğe çıkıldığında sıcaklık ortalama 1 derece düşer.

  Dağların uzanış biçimi denizellik etkisinin iç kesimlere sokulabilmesi açısından önemlidir. Eğer dağlar kıyıya paralel uzanıyorsa denizellik iç kesimlere ulaşamadığından iç bölgelerdeki şehirlerde sıcaklık kıyı bölge şehirlerine oranla daha düşük olur. Eğer dağlar dik olursa denizel etki iç kesimlere ulaşabileceğinden sıcaklık değerleri iç bölgelerde daha yüksek bir hal alır.

  Basınç merkezleri iklimi etkileyen faktörler arasında en önemli olanıdır. Basınç merkezleri hava hareketlerinde etkili olduğundan dolayı kar yağışı ve sıcaklık değerleri basınç merkezlerinin etkisiyle şekillenmektedir.

  Sizlerdeiklimi etkileyen faktörler hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.
   
 2. S

  Sinel Yeni Üye

  Dağların uzanış şekline göre iklimler değişiyor ülkemizde
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş