1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiyenin En İyi Arap, İngiliz Yarış Atları

Konu, 'Spor' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Türkiyenin En İyi Arap Yarış Atları
  Türkiyenin En İyi İngiliz Yarış Atları Hangileri

  Tunca : Gelmiş Gecmiş en iyi Arap atı olarak kabul edilir. Gazel yavrusu

  Abrek : Şampiyon İngiliz Atlarından


  Byerley Türk Efsanesi
  Byerley Türk, Kuzey İrlanda'da düzenlenen Kraliyet koşusunu kazandıktan sonra bütün yarışçılar ve yetiştiricilerin dikkatini çekti ve Darley Arabian ve Gololphin Barb isimli üç temel aygır ile İngiliz atı ırkının ilk aygırı oldu.

  Baba Kuruş ve Baba Sa'd
  Baba Kuruş ve Baba Sa'd hiç yarışmamış olmalarına rağmen Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları olarak anılıyor. Çünkü onların soyundan gelen atlar yarış pistlerinde fırtına gibi esti ve esmeye de devam ediyor.

  I Sezgin
  Arap Atı yarış ve yetiştiriciliğinin en önemli isimlerinden birisi de Basri Karabucak'ın sahibi olduğu I Sezgin'di.

  Karayel
  İngiliz atı Karayel'in yarış yaşamı 1972 yılının 2 Eylül Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'ndaki 1100 metrelik maiden koşuyla başladı. Bu koşuyu kazanan Karayel, 15 gün sonra yapılan kısa vadeli Baltacı koşusunda da birinciliği elde ederek tüm dikkatleri üzerine çekti.

  Nadas
  Efsane atlar arasında yer alan Nadas, 17 Haziran 1973 tarihinde 900 metrelik bir maiden koşuyu Kazım Yıldız ile kazanarak yarış yaşamına başladı.

  Cartegena
  Katıldığı 8 yarışın 8'ini de kazanan Cartegena'nın yarış yaşamı, 8 Mayıs 1982'de ilk startını aldığı 800 metrelik koşuyla başladı.

  Yavuzhan
  Rakip ne kadar koşuyorsa o kadar koşan, ancak fotofinişe yakın kazanmayı garantileyen Yavuzhan, yarış stiliyle ve başarılarıyla tüm yarışseverlerin haklı beğenisini kazandı.

  Bold Pilot
  Bold Pilot yarış hayatına, 28 mayıs 1995 Pazar günü, starttan hayli geri çıkmasına rağmen son 200'deki müthiş atakları ile birinciliğe uzandığı Asuvan koşusu ile başladı.

  Grand Ekinoks
  Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi ingiliz atlarından biri olarak kabul edilen Grand Ekinoks, Gazi şampiyonu olmasının yanında, güçlü fiziği ve Dubai'de ilk start almış Türk atı olmasıyla da tanınıyor.

  Trapper
  Trapper, yarış yaşamına 1996 yılı Ağustos ayında katıldığı maiden koşuyu kazanarak başladı. Safkan, gerek 2 yaşlı dönemindeki diğer koşularında; gerekse 1 yıl sonra katıldığı ilk 2 koşuda birinciliğe uzanamadı.

  Kafkaslı
  Yarışlarda elde ettiği derecelerden ötürü, Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından Türkiye'de 2006'nın en iyi Arap atı seçilen Kafkaslı, şimdiye kadar 50'nin üzerinde birincilik elde etti.

  Turbo
  Yaklaşık 1 yıl önce yarış hayatına başlayan Turbo, katıldığı 26 yarışın 25'ini kazandı.
  kaynak:ebmhaber.com.tr
   
 2. a

  aleyna Yeni Üye

  Aristokrat diye bir at vardı sonra Abbas vardı bunları eklemek gerekmezmi? Tabip, Hünkarım, Toyoto, Cristo, Bozombo, Devir gibi bir sürü şampiyon var. Sagap, Shiningirl
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Thunder bolt ve Johnny Guitar ikilisini unutmamak gerekiyor. Yine arap atlarında Volga, Demirkır, Rüzgarınoğlu, Özbey4 gibi atların yanı sıra Bozdağ gibi gerçek bir şampiyon onun yanında Sertay, Hastay, Şentay, Şövalye, Bayraklı, Cansucan vardı. Yani iyi at çoktu eskiden.
   
 4. K

  Kara Yeni Üye

  Yarış atlarına ilgiliyim özellikle ingiliz atları daha çok ilgimi çekiyor
   
 5. s

  saliormoon Yeni Üye

  DEMİRKIR Kır Renkli Erkek
  Yozgatlı 1 / Neame.23 (1981)

  Demirkır türk arap atı yetiştiriciliğinin en önemli atlarından biridir.Hem koşarken hemde harada şampiyon olan ender atlarımızdan olan Demirkır, 1984 Hatay koşusu,1984 - 1985 - 1986 yıllarında üst üste Cumhuriyet kupasını kazanmış nadide bir isimdir.
  Kazandığı yarışlar ve kupaların üzerine en çok kazanan isimlerden biri olmuş DEMİRKIR adı ile tarihe geçmiş yarış camiasında da DEMİRBANK adını alarak nam salmış Şampiyonumuz dur.

  Yarış yaşamına detaylıca değinelim…
  12.02.1984 tarihinde Adana yarış programında hiç start almamış 10 tayın katıldığı 5. Koşudaki maiden yarışta, M.Güneş ile start alan Dermirkır, ilk startında birincilik ile tanışırken, Baturbey, Veliaht ve Kamacı’yı geride bırakmıştı.

  İkinci startı olan Şartlı koşuda, Veliaht, Sultansoylu ve Kamacı önünde ikinci birinciliğine ulaştı.
  Bu koşu sonrasında 800m mesafedeki Ömer Caf koşusuna katıldı, Kılıçefe, Final ve Kamacı’yı geride bıraktı.

  Ardından G3 Çukurova koşusuna katıldı. Bahri konuk ile start alan safkan ilk mağlubiyetini de bu koşuda almıştı.
  Veliaht’ın kazandığı koşudan ikincilik ile ayrıldı.

  Bu koşudan 1 hafta sonra, Akkor, Serter, Toptepe, Baybora ve Demirkır olmak üzere 5 tayın katıldığı Açık-Fuar koşusuna çıktı. Akkor, Toptepe ve Baybora önünde kolay bir birincilik elde etmişti.

  Bu koşu sonrası İstanbul’a gelir, uyumlu binicisi M.Güneş ile G3 Kazım Karabekir koşusuna katılır. Altaylım, Tulfer ve Taç1 önünde kazanır.
  1 aylık kısa bir aradan sonra 1.koşuda ki Açık-Aziziye koşusundadır, şampiyon adayı tay.
  Altaylım, Baybora ve Kılıçefe önünde birinciliğe emin adımlar ile uzanır.

  Ardından Açık-Satvet koşusu galibiyeti gelir, Taç1, Baybora ve Tülfer önünde…

  Sırada G1 Çanakkale Zaferi koşusu vardır. M.Güneş ile katıldığı koşularda geçilmemiş olan Demirkır, bu durumu koruyarak koşuyu kazanırken, Altaylım ikinci, Akkor üçüncü, Sürbatur da dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

  Erkek taylara ait G3 Tarzan koşusunun, büyük favorisidir ve güvenenlerini yanıltmaz. Altaylım, Akkor ve Sert4 önünde yine zafer Demirkır’ın olur.

  Yılın en önemli koşularından biri olan G1 Malazgirt koşusuna, Ekrem Kurt ile katılır.
  Bodrum, Tulyad, Erbatur, üst üste kazanma başarısı gösteren Sadun gibi sıkı rakipler arasına çıkmıştır.
  Erbatur, Bodrum ve Oymapınar önünde birinci değişmez…

  Sonrasında katıldığı Tigem koşusunda, birincilklerine bir yenisini daha ekler, Altaylım, Baybora ve Tülfer önünde.

  Sırada 3 yaşlı arap taylarına ait, G1 Hatay koşusu vardır. Aldığı üst düzey başarılar ile çoktan şampiyonluğunu ilan etse de, Hatay galibiyeti ile bu durumu taçlandırır. Taç1, Binnur ve Akkor önünde kazanır.

  Sezon sonuna doğru şampiyon tay, tek üç yaşlı isim olarak, yaşça büyük rakipler arasında G1 Cumhuriyet koşusuna katılır. Sadun, Özay ve Arslanbey önünde seriyi sürdürür.
  Artık yarış severin de sevgilisi haline gelmiştir. Bu koşuyu kazanırken, 1.44,98 derece elde ederek pist rekoru kırar.
  Artık Demirkır, yılın en çok kazanan tayı ünvanının da sahibidir.
  Demirbank adını alır bu sebebten ötürü, Banka gibi bir tay olarak görülürken, devam eden yaşamında Demir-bank olarak anılmaya başlanır…

  Sezon bitimine doğru, Açık koşuda Akkor önünde bir birincilik daha alır.
  Ve G1 Haralar koşusuna katılır.
  Taç1, Akkor ve Starliçe önünde yine birinciliğe koşar ve yılı 16 startta 15 birincilik 1 de ikincilik ile kapatır.

  1985 yılına Adana da başlar, Tarsus Bld.Bşkn koşusuna çıkar A grubundaki ilk mücadelesinde.
  Ganyan, Bilgehan, Final ve Kamacı önünde bir birincilik daha yazdırır hanesine.
  2200m mesafedeki G3 Adana Vali kupası koşusuna katılır. Ganyan, Bilgehan ve Final önünde kazanır.

  Açılan İstanbul sezonu ile birlikte ilk zorlu mücadele, G1 TBMM koşusudur.
  Erbatur ve Albatur’un eküri olarak katıldığı bu önemli koşuda, Demirbank uzun aradan sonra kaybeder…
  S.Sırrı Turhan’a ait, Erbatur ve Albatur ekürisi koşuyu ikili olarak bitirirken, Bahadır üçüncü olmuş, Demirkır zor tabelayı tamamlamıştır.

  2 Ay kadar aradan sonra G2 Mohaç koşusuna Dede Mutlu ile çıkar. Yine beklenileni veremez, Altaylım, Tulyad ve Bahadır ardında tabelayı tamamlayan isim olmuştur.

  2 ay kadar daha start almaz, kısa istirahat sonrasında G1 Malazgirt koşusuna katılır. Albatur, Erbatur, Gürbatur ekürisini geride bırakırken, ‘’Altın çamura düşünce değerini yitirmez’’ dedirtmiştir.

  Ardından ikinci kez G1 Cumhuriyet koşusuna çıkar, Kazım Yıldız idaresinde, Albatur ve Erbatur ekürilerini bir kez daha geride bırakmayı başarır, Öztay da tabelayı tamamlayan isim olur.

  Takvimler 1986 tarihini gösterdiğinde, vermiş olduğu 6 aylık aranın ardından Demirkır, Adana da Bilgehan önünde Adana Vali kupasını kazanarak yeni yıla merhaba der.

  Ardından İstanbula gelir ve G1 TBMM koşusuna katılır.
  Albatur, Erbatur ve Gürbatur’un eküri olarak Demirkır’a rakip çıktığı koşuda, 8,90 ganyan ile S.Akdı idaresinde ki Aknasip, favorilere ters köşe yaptırmıştır.
  Demirkır, Erbatur ve Bahadır önünde birinciliğe uzanan isim, Aknasiptir.

  Ardından G2 Mohaç koşusuna çıkar, Erbatur, Sava ve Albatur biten koşuda güven tazeler…

  Sonrasında G1 Niğbolu koşusundadır, şampiyon safkan.
  S.Akdı ile Aknasip, bu kez 4,20 ganyan ile Demirkır’ı ikinci kez geride bırakmıştır. Gürbatur ve Erbatur tabelayı tamamlar.

  G1 Tarım ve Köy işleri Bakanlığı koşusuna katılır. İddialı olduğu mesafe de Albatur dördüncü kez bu koşuyu kazanırken, Sava ikinci, Gürbatur üçüncü, Demirkır da dördüncü olmuştur.

  Sonrasında G2 Çifteler koşusuna katılır, hayal kırıklığı yaşattığı koşular sonrasında favori gösterilse bile artık güvenilir banko değildir kimilerine göre…
  Y.Atçı ile katıldığı koşuyu, Altınkız, Gürbatur ve Sava önünde kazanarak kalitesini konuşturmuştur tekrardan…

  3 ay kadar istirahat ettikten sonra G1 Cumhuriyet koşusunda 3.kez sahnededir.
  Cengizbey, Atlıer, Gürbatur önünde bu önemli kupayı 3. Kez ekürisine armağan ederken, tarihte böyle bir başarıya ulaşmış ender isimlerden biri olarak yerini alır.

  1987 yılına 6 aylık ara sonrasında yine Adana da ve Adana Vali kupası koşusu ile başlar.
  Satvethan, Bilgehan ve Erdemer önünde bu koşuyu önceki senelerdeki gibi yine birincilik ile neticelendirir.

  Kazanmak bir türlü nasip olmayan TBMM koşusuna 3. Kez katılır.
  Yine koşudaki favori isim olsa da, gruba yeni çıkmış şampiyon adayı tay Tunca, uzak fark ile koşuyu kazanırken 1.43 içerisinde koşarak pist rekoru kırmış, Aknasip ikinci, Erbatur üçüncü olurken, Demirkır da dördüncülüğe razı gelmiştir.

  Ardından G2 Mohaç koşusuna çıkar. Üst düzey yarışları ile favori isim Tuncadır.
  İkincilik mücadelesinde Demirkır galip gelirken, Erbatur ve Gürbatur ekürisi de tabelayı tamamlayan isimlerdir.

  87 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı koşusuna, S.Akdı ile katılır.
  Tunca geçilmezliğini bu koşuda da sürdürürken, Atlıer, Kanatlı3 ve Demirkır tabelanın diğer sıralarını paylaşırlar.

  Ardından G2 Çifteler koşusuna katılır, yeni şampiyon Tunca’dır.
  Geriye kalan rakipler ikincilik mücadelesi yaparken, 5 atın katıldığı bu koşuda tabela sıralaması Tunca, Erbatur, Atlıer, Kanatlı3 biterken, Demirkır ilk kez tabela dışında kalarak 5. Olmuştur.

  3 ay aradan sonra bir kez daha G1 Cumhuriyet koşusuna katılır. Yine büyük favori Tunca’dır.
  Koşudan yine bir pist rekoru gerçekleştirerek galip ayrılan isim Tunca olurken, ikincilik mücadelesinde Erbatur, Demirkır’ı geride bırakmış Atlıer de tabelayı tamamlayan isim olmuştur.

  Sonrasında Açık-Büyüksaad koşusuna katılır. Albatur, Cengizbey ve Gürbatur önünde özlediği birinciliğe ulaşır.

  Takvimler 1988 yılını gösterirken Demirkır 7 yaşındadır artık. Yeni yıla Adana da KV’li bir koşuda Cafer ile Sera, Rüzgarınoğlu, Altulşah önünde kazanarak başlar.

  Sonrasında Tarsus Belediye Başkanlığı koşusunda Özbey’e geçilirken, Rüzgarınoğlu ve Altulşah tabelayı tamamlamıştır.
  Bu ikincilik sonrasında Mersin Belediye Başkanlığı koşusuna katılır, Rüzgarınoğlu, Özbey ve Sera önünde kazanır.

  S.Akdı ile Adana Vali kupası koşusuna çıkar, önceki senelerde üst üste kazanmış olduğu bu koşu, Rüzgarınoğlu, Özbey, Sonşans ve Satvethan bitenken Demirkır 5.likte kalmış ve hayatında ikinci kez tabeladan düşmüştür.

  6 ay kadar aradan sonra 88 yılı G1 Cumhuriyet koşusuna katılır. Özgün’ün kazandığı koşudan, Atlıer ikinci, Sonşans üçüncü, Sahip de dördüncü olarak ayrılırken, demirkır 10. Olmuştur.

  Ardından Açık-Akbatur koşusuna katılır. Töm, Güray ve Foçalı önünde kazanır…

  8 ay daha ara verir, yeni yılda 9 yaşında eski bir şampiyondur artık. Bırakma zamanı gelmiştir.
  Bu yıl ki ilk startı G2 Mohaç koşusunda olur. Volga.II, Serdarbey, Emiroğlu, Aral sıralaması biten koşuda 7.likte kalır.

  Ardından Aykut Arıcı ile KV’li bir koşuya çıkar, Timurbey, Muskam, Töm, Gültemur ardında ancak 5.lik elde edebilmiştir.

  3 ay aradan sonra çıktığı Şartlı koşuda bu kez Kadir Altınöz ile start alır. Aknasip, Şerife, Altınkız ve Özgürhan biten koşuda 6.olur.
  İlerleyen yaşı performansını düşürmüş, kalitesinin çok altında rakipler arasında bile başarısız koşular yapmaya başlamıştır.
  Bu geriye gidişe rağmen, 17 atın katıldığı Cumhuriyet koşusuna oldukça dişli rakipler arasına çıkar.
  Oldukça geri planda gösterilirken, bu şekilde eziliyor olması da sevenlerini üzer.
  Atlıer, Sahip, Foçalı, Serdarbey sıralaması ile biten koşuda, oldukça başarılı bir yarış çıkarmış ve az fark ile tabela dışında kalmıştır.

  Başarılı sayabileceğimiz 5.lik sonrasında, katıldığı Şartlı koşuda favoridir.
  Ve güvenenlerini yanıltmaz, boyun farkı ile de olsa, Menekşe.18, Tolgahan ve Muska önünde koşuyu kazanır.

  1990 yılına adana da başlangıç yapar, Ceyhan Belediye başkanlığı koşusu ile…
  Uyumlu binicisi M.Güneş ile yeniden bir araya gelen ihtiyar kurt. Altulşah, Aknasip ve Uğur önünde uzak fark ile birinciliğe uzanırken gençliğini aratmaz.

  Ardından Tarsus Belediye Başkanlığı koşusuna katılır. Cengizbey, Uğur, Altulşah önünde bir birincilik daha ekler hanesine.

  Sonrasında Adana Vali kupası koşusuna katılır. Bu ikincilik ile yetinmek zorunda kalır. Mirdasoğlu koşuyu kazanırken, Demirkır ikinci, Aknasip üçüncü, Rüzgarınoğluda dördüncü olur.

  İstanbul’a geldiğinde pek çok iddialı ve genç isim ile birlikte Açık-Topkapı koşusuna katılır.
  Beyazmartı, Atlıer, Foçalı ve Berkoş biten koşuda 9. Olabilmiştir.

  Bu koşudan sonra yıl içerisinde 8 start daha alır, Şartlı koşuda Ahmet Atçı ile Mudanya Güzeli, Aknasip, ve Handan önünde kazandığı koşu dışında başarı gösteremez.

  3 aylık aradan sonra 91 yılına yine Adana da başlangıç yapar.
  Tekin Kolcuoğlu ile start alan safkan 11 yaşında olmasına rağmen Adana Vali koşusunu, Beycan, İzzet, Sonbatur önünde kazanma başarısını gösterir.
  Ardından Ceyhan Bld.Bşkn koşusuna çıkar, Beycan, Sonbatur, Varol izzet önünde uzak farklı bir birinciliğe daha adını yazıdırır.
  Ardından, Seyhan Bld.Bşkn koşusuna katılır, Varol İzzet, Sonbatur ve Beycan önünde bir kez daha kazanır.
  Sonrasında Açık-Karacaoğlan koşusuna katılır. Koşanyel, İzzet ve Özgürhan önünde kazanırken ilerleyen yaşına rağmen 4.kez üst üste kazanma başarısı göstermiştir.

  Sonrasında Tarsus Bld.Başkn koşusuna çıkar, fotoda Beycan’a geçilirken, Koşanyel ve İzzet tabelanın diğer sıralarını baylaşırlar.
  Yıl içinde 4 start daha alır başarılı olamaz…
  1992 yılında 12 yaşındadır ve Adana da Şubat’ın kazandığı koşuda 4. Olarak başlar yeni yıla, yıl içerisinde 4 start daha alır fakat başarı gösteremez…
  Start aldığı 9 yıllık yarış yaşamında sayısız başarılara imza atmış, 26.07.1992 de son startını alıp pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda etmiştir.

  Demirkır'ın şampiyonluk öyküsü pistlerle sınırlı kalmamış, harada da şampiyon bir aygır olarak yarış camiasına bir çok şampiyon tay kazandırmıştır.1981 yılında doğan Demirkır, 1984 yılında yarış yaşamına başlamış 26.07.1992 deki son startına kadar olan 9 yıllık yarış yaşamı süresince bir çok koşu ve kupaya adını yazdırmış döneminin unutulmazları arasındaki yerini almıştır.
  Pistlere veda ettikten sonra kariyerini aygır olarak sürdürmüş ve adına yakışır yavrular vererek Şampiyon ünvanını günümüze dek taşımıştır.
  1996 dan bu yana 89 yavrusu koşmuş, 68 yavrusu kazananlar içindeki yerini almıştır. Daha çok kısa ve orta mesafeli yarışlarda koşan yavrular versede kum pistte çok etkili koşan tayları ve uzun mesafeli tempo yarışlarını da sevdiği görülmüştür.
  Dağhanbey, Demirkazık, Mukadder, Karayağız, Didim, İlbeyi, Sürşan, Delidolu, Hansaray,Bahribaba, Orfe, Bababekir, Makber, Çukurova, Fenerlim, Saylık, Hanımeli, Gürhanbey,Asyalı, Nazlıserim aygırımızın bazı başarılı yavrularıdır...

  Anadolu tarım işletmeleri mahmudiye harasında Aygırlık yapmakta olan Demirkır, 15.05.2010 tarihinde hayata gözlerini yummuş olup, artık aramızda olmadığını üzülerek bildiririz...

  Koşuları
  (111211111111111111441112124111424531121501756511129775541221111232594549)
   
 6. N

  Nida Yeni Üye

  TUNCA Al Erkek
  Gazel.XIII / Cahide.53 (02.04.1983)

  Onun ismini duymayan yoktur, genci yaşlısı mutlak bir Tunca efsanesi dinlemiştir. Yetişenler kendilerini şanslı sayarken, yeni yarış severlerimiz için bu yazımızda şampiyon Tunca’yı konuk alacağız.
  Geçilmemiş bir şampiyon olduğu herkes tarafından bilinir, bizde bu destansı hayatı sizler için detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız…

  Tarih 12.11.1986 İstanbul veliefendi hipodromunda sezon sonundaki son yarışlar…
  Yarış koşmuş fakat kayda değer bir başarı gösterememiş 8 üç yaşlı arap tayı arasında Tunca, ilk startını alıyordu.
  Kazım Yıldız idaresindeki Tunca bir hayli startta oyalanmasına rağmen, 5 boy farklı bir galibiyet elde ederken, Koçbaturu geride bırakmıştı…

  Sezon bitimi ile birlikte İzmir’e giden Tunca, aralık ayı sonunda katıldığı 10 tayın iştirak ettiği Şartlı koşudan, Taci, Cenk, Mıh gibi isimleri geride bırakarak ikinci birinciliğine de kolay ulaşmıştı.

  87 yılı girişi itibarı ile kazanç üzerinden yapılan grup dağılımları sonrası Tunca, C grubundadır artık.
  C grubundaki ilk startını Mıh, Taci, Öner, Gaye Sultan, Cenk gibi isimleri geride bırakırken çok uzak farklı birinciliği ile gruptaki üstünlüğünü kanıtlamıştır.

  Bir sonraki startında, C grubu isimlere ait ilk Açık koşuda Tunca, Mıh ve Özbatur’u kolay geride bırakırken yaklaşık 10-12 boy fark yapar.

  Sonrasında katıldığı diğer Açık koşuyu da Erhan önünde kolay kazanırken, bu galibiyet ile birlikte B grubuna terfi etmiştir artık.

  B grubunda ki ilk Açık yarışında da zorlanmaz, İkimiz, Çetinol, Şerife ve Uğurum önünde uzak bir birincilik daha yazdırır hanesine…

  Henüz kayda değer bir ismi geçme başarısı göstermemiş olsa da aldığı birincilikler ve rakiplerine karşı olan ezici üstünlüğü, Tunca’nın bu gruplardan çok fazla bir isim olduğunun göstergesidir.

  B grubundaki son startı Açık-Onurum koşusudur…
  Boğazlıyan, İkimiz ve Uğurum önünde birincilikler serisi sürer…

  Bu galibiyet ile birlikte Tunca, A grubundadır artık…
  İlk katıldığı mücadele, G1 TBMM koşusudur. Demirkır, Erbatur, Gürbatur, Aknasip gibi pek çok iddialı ve şampiyon ismin bir araya geldiği koşuda, hiç geçilmemiş olmasına rağmen favori gösterilmez…
  İlk kez böyle bir grupta start alıyor ve sınıf bir mücadeleye iştirak ediyordur.

  Fakat Tunca, öyle bir yarış kazanır ki……
  Aknasip ve Erbatur’un yaklaşık 10 boy önünde fotoya süzülürken 1.43,79 ile 1600m’nin pist rekorunu kırar.
  Bu güne kadar böyle bir derece hiçbir şampiyon isim tarafından yapılamamıştır.

  Ardından Kanatlı3’ün MBH olarak iştirak ettiği ve 5 atın start aldığı G2 Mohaç koşusuna katılır.
  Son yarışındaki üstün performansı ile artık rakipsiz gösterilmektedir.
  Ve güvenenlerini yanıltmaz, Demirkır, Erbatur, Gürbatur ve Kanatlı3 önünde 5 boy farklı bir galibiyet daha gelir.
  Böylesine iddialı ve önemli isimler önünde kolay kazanmaktadır…

  Ardından G1 Niğbolu koşusuna çıkar, Kazım Yıldız idaresinde 2.14,74 derece elde ederken, Erbatur, Kudret ve Rest’i geride bırakır.

  Uzayan mesafede ki kolay galibiyeti ile birlikte 2400m mesafedeki G1 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı koşusunun galibi koşulmadan bellidir. Tunca…
  Atlıer, Kanatlı3, Demirkır önünde emin adımlar ile fotoya süzülürken, rakipsizdir…

  Ardından G2 Çifteler koşusuna katılır, Erbatur, Atlıer, Kanatlı3 önünde kazanırken 2100m mesafede 2.20,19 derece elde eder.

  Bu koşu sonrasında 2800m mesafede ki G1 Veliefendi koşusuna çıkar.
  Günümüzde TBMM-Niğbolu- Veliefendi koşularından alınacak birincilikler Triple Crown başarısı ile ödüllendirilmektedir.
  Triple Crown’un son ayağı olan, Erbatur ve Gürbatur’un eküri olarak katıldığı G1 Veliefendi koşusunda 3.12,87’lik bitiriş derecesi ile Gürbatur, Atlıer ve Erbatur önünde yaklaşık 12 boy fark ile kazanır.

  Bu galibiyet ile birlikte Triple Crown başarısına da ulaşmış olan ender isimlerden biri olarak tarihe geçer…

  Sonrasın da 3000m mesafede koşulan İstanbul Vali Kupası koşusuna katılır.
  Aloo, Gürbatur ve Atlıer önünde kazanırken en yakın rakibine 15 boydan fazla fark yapar…

  Açık Malazgirt koşusunda da kazanan değişmez, Timurbey, Aktolgalı Erbatur önünde kolay bir birincilik daha gelir.

  Sezon sonuna yaklaşılırken G3 Mehmet Ali Kiper koşusu galibiyeti gelir, Kanatlı3, Aloo ve Atlıer önünde…

  Bu koşu ile birlikte yılın en önemli mücadelelerinden biri olan G1 Cumhuriyet kupası koşusuna katılır.
  Erbatur, Demirkır, Atlıer ve Albatur önünde çok uzak fark ile kazanırken, 1.43,63 ile kendine ait pist rekorunu yenilemiştir.

  Bu koşu sezon sonundaki son galibiyeti olurken, aynı zamanda yarış yaşamının da son startı olur.
  Yarış hayatında 18 koşuya iştirak eder ve 18 birincilik ile namağlup bir şampiyon olarak pistlere veda eder.
  Koşuları;
  (111111111111111111)
   
 7. N

  Nursultan Yeni Üye

  acaba ingiliz atlarımı arap atlarımı iyi olur?
   
 8. b

  bluesim Yeni Üye

  Nice atlar geldi geçti benim en sevdiğim at mesela Damista idi.
   
 9. s

  sweety Yeni Üye

  Bende size bir isim söyleyeyim unutmuşsunuz Devir isimli at David Franko nun
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş