1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiyedeki Zehirli Akrep Türleri

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Ülkemizde görülen en zehirli akrep türleri ve bu akreplerin isimlerini ele alan konu ile zehirli akrepleri daha yakından tanıyacağız.

  Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonucunda dünyamızda toplamda 1753 tür akrep bulunduğunu tesbit edilmiştir. Ülkemizde bu akreplerin 23 türü bulunuyor.. Ayrıca ülkemizde en fazla Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu zehirli akrep türlerine rastlanmaktadır.
  [​IMG]
  Kalın Kıskaçlı Akrep

  Çoğunlukla Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Iğdır da görülürler kalın kıskaçlı akrep, isminden de anlayacağınız gibi kıskançlara sahip bir akrep türüdür.Bu akrep türleri bina içlerine girmez kuru ormanlarda yaşarlar.

  Doğu Sarı Akrebi

  Bu akrep türü Kilis Diyarbakır ve Adıyaman şehirlerinde görülmektedir zehri 24 saat etkilidir bu akrep sokmasında kusma mide bulantısı ve yüksek ateş görülmektedir.

  Uzun Kuyruklu Akrep

  Bu akrep türü oldukça küçük boylara sahiplerdir.Uzun kuyrukları vardır açık sarı renklerde olurlar bu akrep türüde özellikle Adıyaman ve Diyarbakır'da görülürler taşlık yerlerde açık alanlarda hayatlarını sürdürürler.

  Sarı Akrep türü

  Oldukça zehirli bir akrep türüdür bu akrebin sokmasıyla tıbbi tedavi gerekmektedir zehirli ve ölümcül bir türe akreptir.Özellikle en çok bulunduğu şehirler şöyle;Kahramanmaraş,Mardin,Şanlıurfa ve Gaziantep'tir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş