1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye'deki Doğal Anıtların Özellikleri Nelerdir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Öncelikle Yurdumuzdaki Doğal Anıtların isimlerine geçmeden, Türkiye'de Bulunan Doğal Anıtlar nedir öğrenelim, doğanın, jeolojik ve Jeomorfolojik elemanlarıyla bitki ve su elemanlarını, ayrı ayrı ya da bir arada kullanarak, kendi eliyle oluşturduğu veya işleyip bezediği müstesna yani harika orijinal yapıtlara doğal anıt denilir.

  Dağ zirveleri, özel biçimli kayalıklar, kanyon ve mağaralar, liyas ve lav birikimleri, krater ve krater gölleri, kaynak ve ılıcalar, çağlayan ve buzullar, peri bacaları, yeraltı göl ve akarsuları belli başlı jeolojik ve jeomorfolojik doğal anıtlardandır. Örnek verecek olursak, ülkemizde Ürgüp Göreme'nin peribacaları (şeytan masaları), Denizli'de bulunan Pamukkale Nemrut dağının krater ve gölleri, Cilodağı buzulu. Tortum şelalesi, Silifke'nin cennet/ cehennem mağaraları doğal anıtlar arasındadır.

  Pamukkale Travertenleri

  Türkiye'nin en tanınmış bu doğa harikası kaynak sularının kirecinden oluşmuştur. Parlak beyaz rengi nedeniyle 20 km. uzaktan görülebilir.Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir.
  Pamukkale.jpg
  Tepesinde antik Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur.5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur.5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır.

  Bitki dünyasında da özellikle ağaçlar, bazen doğaüstü uzun yaşamlarıyla ve güçlü gelişmeleriyle norm, form, renk, doku ve garip yaşama biçimleri plastik özellikleri! gösterebilirler ya da siyasal olaylarda yer alarak tarihsel önem kazanabilirler; bunlar da birer doğal anıt daha doğrusu birer anıt ağaç (anıtsal ağaçtır)

  GÖREME VE KAPADOKYA BÖLGESİ :

  Dünya Mirası Listesinde Türkiye'den birçok bölge de yer alıyor. Göreme ve Kapadokya bunlardan biri... 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'nde bulunuyor...

  Volkanik tüf hem ilgi çekici bir manzara oluşturmuş, hem de oluşturuduğu kaya yapısı yıllarca orada yaşayanları savaştan uzak tutmuş... Bizans Kilise mimarisi ve hiristyan tarihinden önemli bir devri sergilemektedir.
  Kapadokya.jpg

  Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

  İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hırıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

  NEMRUT DAĞI

  Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde boyunca uzanan dağ Kommagene Krallığı'nın bir antik kenti bünyesinde barındırır.
  Nemrut Dağı.jpg
  1. Antiochos Kommagene'nin en önemli kralıydı. Amacı yeni bir din kurup dünyaya hükmetmekti. Kendisini Tanrı ilan etti. Nemrut Dağı'nın 2.150 metre yükseklikteki zirvesinde yapımına başladığı görkemli kutsal alan ve mezar anıtı ne yazık ki ölümünden önce bitirilemedi.

  Oğlu Kral I. Antiochos da devam etmedi çalışmalara, mezar anıtı yarım kaldı.

  Kutsal alanın doğu ve batı yamaçlarında teraslar üzerinde yaptırdığı heykeller ise Nemrut'un sert hava koşullarıyla boğuşarak yüzyıllarca ayakta kalmayı başardı.

  HATTUŞAŞ

  Hattuşaş (Boğazköy) Çorum ilinin Sungurlu ilçesinin 22 km güneydoğusundaki Boğazkale ilçesinin (Boğazköy) 4 km doğusundadır. Şehrin adı Hititçede gümüş anlamına gelen "hattus"tan gelmedir.
  Hattuşaş.jpg
  Uzun zamandan beri yapılan kazılarda beş kültür katı ortaya çıkmıştır. Bu katlarda Hatti, Âsur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur.

  Kalıntılar Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi), Yazılıkaya'dan oluşmaktadır.

  Hattuşaş, 28 Kasım 1986 tarihinden bu yana kültürel varlık olarak Dünya Mîras Listesi'nde yer almaktadır.

  XSANTOS VE LETOON

  Fethiye yakınlarındaki bu antik kent, antik çağda Likya'ya başkentlik yapmıştır.Pek çok tarihi olaylara ve savaşlara sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları vardır. Kentte ele geçen en eski kalıntılar M.Ö. 8. yüzyıla kadar gitmektedir
  Xsantos.jpg
  1840'lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows, "Nereidler Anıtı" ile pek çok eseri British Museum'a götürmüştür.

  HİERAPOLİS

  Pamukkale yakınlarındaki bu antik kentin ismi "kutsal şehir" anlamına gelmektedir. MÖ 190 yılında II. Eumenes tarafından kuruldu. MÖ 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşadı ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezendi.İsa'nın havarilerinden Aziz Filipus'un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmıştır.Tiyatro kapasitesinin 9.500 kişi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.
  hierapolis.jpg
  Tiyatrosunun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır. Sahne altındaki çukurluk bölümle oturma sıraları arasında seyircileri vahşi hayvanlardan korunmak için yaklaşık 1 metrelik yükseklik farkı vardır

  Cilo dağı

  Cilo Dağı.jpg
  Cilo Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Hakkari bölümünde dağ kütlesidir.Günümüzde Türkiye'de buzulların en çok geliştiği bölge olan (Türkiye'nin en uzun buzulu Uludoruk buzulunun uzunluğu 4 km'dir.) Buzul Dağı (Eski Cilo Dağları), Türkiye'nin ikinci yüksek doruğu olan Uludoruk'u (4135 m) taşır.
  Yaklaşık 30 km boyunca uzanır. Güneydoğu Toroslar'ın Türkiye sınırları içindeki en doğu uzantısı olan Hakkari dağlarına bağlıdır.

  Mersin Cennet Cehennem Mağaraları
  Cennet.jpg
  Bir yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelen büyük bir çukurdur. Bu bölgede iki çukur vardır geniş ve gezilesi olan yer cennet bilindik çukur olan yer Cehennemdir.

  Erzurum Tortum Şelalesi
  Tortum Şelalesi.jpg
  Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımından ise dünyanın üçüncü şelalesidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş