1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye'de Zaza nüfusu nedir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemizin renkliiklerinden olan Zazalar Türkiye üzerinde yaşadığı yere bağlı olarak Nüfus yoğunluğu değişmektedir. Genel olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan Zazalar "Zazaca" konuşurlar. Zazaca kendi içinde bir kaç şiveye ayrılmaktadır.

  Türkiye'de yaşayan Zazaların nüfusu ne kadar?

  Üç milyonun ( 3.200.000 ) üzerinde Türkiye nüfusuna sahip olan Zazaların dünya genelinde 5.000.000 nüfusa ulaştıkları biliniyor. Alevi ve Sunni olmak üzere iki farklı mezhep ve akımda olan Zazaların dağılımı şöyledir.
  Türkiye Etnik Yapısı.png
  Alevi kökenli olan Zaza vatandaşlarımız, genel olarak Tunceli, Sivas (Zara, İmranlı),Tokat (Almus, Zile),Erzincan, (Merkez, Kemah, Çayırlı, Üzümlü, Tercan), Varto, Bingöl (Yayladere, Kiğı, Yedisu), Erzurum (Hınıs, Aşkale), Gümüşhane, Şiran, ikamet ederler.

  Sünni Mezhebine tabi olan Zazaların ise yaşadığı şehirler, Kars, Bingöl, Elazığ, Arıcak, Sivrice, Maden, Palu, Siverek, Gerger, Diyarbakır, Mutki, Aksaray gibi il ve ilçelerde olmaktadır.

  Zazaların Türkiye'den sonra en yoğun yaşadığı Avrupa Ülkesi ise Almanya'dır.
   
  Son düzenleme: 5 Ağustos 2015
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş