1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye'de Yetiştirilen Sanayi Bitkileri Hangileridir?

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  3 Yanı denizlerle kaplı ülkemizde bir çok ürün yetiştirilmektedir, Irmakları bol olan Türkiye'de yetiştirilen sanayi bitkileri nelerdir, bu bitkilerin yetiştiği bölgeler ve ülkey e katkısı hakkında kısa bilgi veren konu.

  Tüketimi hat safhada olan tütün kıraç arazilarde yetiştirilmektedir, Türkiye'de nerdeyse bütün bölgelerde tütün tarımı yapılmaktadır.

  Genel olarak içanadolu bölgesinde yetişen Şeker pancarı Ülkemiz'de üreticiliği 1925 tarihinde Uşak ilinde başlamıştır.Günümüzde fabrikaların kurulduğu her yerde rahatlıkla üretilmektedir.

  Pamuk denilince akla Çukurova bölgesi gelmektedir, Ege bölgesi,Marmara Bölgesi ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyar. Pamuk yetişme döneminde bol su, hasat döneminde kuraklık gerekmektedir.

  Tiryaki olduğumuz çay tropikal iklim bitkisidir. Bol ve düzenli yağış ister. Bulutlu gün sayısı fazla olmalıdır. Kışlar ılık geçmelidir.

  Yurdumuzda en iyi yetişme şartlarını Doğu Karadeniz Bölümünde bulmuştur. Bugün Rize başta olmak üzere Ordu dan Gürcistan sınırına kadar olan kıyı kesimde tarımı yapılmaktadır.

  Zeytin Akdeniz iklim bitkisidir Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiş bir bitki türüdür.

  Akdeniz Ayrıca Doğu Karadeniz de Çoruh vadi oluğunda ve Goğu Anadolu Bölgesi nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.

  Ayçiçeği Doğu karadeniz kıyıları haricinde tüm bölgelerimizde sulama tarımı ile yapılmaktadır.

  İlk yetişme döneminde su , hasat döneminde kuraklık ister. Bundan dolayı Doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde sulama ile tarımı yapılır.

  Soya Fasulyesi Önceleri daha çok Doğu Karadeniz de Ordu-Giresun çevresinde tarımı yapılırdı. 1982 yılından sonra yağ sanayisinde kullanılmaya başlanılınca tarımı Akdeniz Bölgesinde çok hızlı bir şekilde gelişmiştir.

  Susam Sıcak iklim bitkilerindendir Ülkemiz'de başta G.Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgelerinde tarımı yapılır Yağ elde edilir. Ayrıca helva yapımında kullanılır.

  Haşhaş Ülkemiz'de doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde tarımı yapılmaktadır.Afyon olmak üzere Kütahya, Uşak, Denizli, Burdur, Isparta, Konya çevresinde tarımı yapılır.

  Anason Alkollü içeceklere koku vermek amacıyla ve bitkisel çay olarak kullanılır.Üretim alanları ise Marmara,Ege ve Akdeniz bölgeleridir.

  Keten Kenevir ikisi birlikte anılmaktadır.Keten:Tohumları boya sanayisinde kullanılmaktadır.Kenevir ise Lifleri ketene göre daha kaba olan bu bitki çuval,paspas halat yapımında kullanılmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş