1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye'de İlk Cep Telefonu Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

Konu, 'Cep Dünyası' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Cep Telefonu Ne zaman Bulundu ? ,
  Türkiyede İlk Cep Telefonu Konuşması ,

  Türkiye'de ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde gerçekleşti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller cep telefonundan ilk görüşmeyi yaptılar. Tabi Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu görüşmeyi yapmadan önce teknisyenler tarafından binlerce kez denenmiş olması muhtemeldir. Sembolik diyelim biz yine buna.

  27 yıl önce (1983) hayatımıza giren, başlarda ağırlıkları sebebiyle taşımaya üşendiğimiz, hatta kontörlü hatların çıkması ile ankesörlü diye dalga geçtiğimiz cep telefonları 27 yaşına girdi.

  Motorola'nın, daha sonra cep telefonu olarak tanınacak olan hücresel taşınabilir telsiz telefon için, ABD Federal İletişim Komisyonundan onay alması ve onaylı "ilk" ünite olan DynaTAC 8000X telefonu için tüketicilerden sipariş kabul etmeye başlamasının üzerinden 25 yıl geçti.

  Motorola'nın, cep telefonunun evrim öyküsüne yer verdiği çalışmasına göre, 1984 yılında, bir yıl önce sipariş alınmaya başlanan 794 gram ağırlığındaki Motorola DynaTAC telefonun sevkıyatına başlandı. Tüm ağırlığına rağmen fotoğraf çekmek bir yana doğru düzgün bir ekranı bile yoktu.
  Firmanın 1989 yılında satışa sunduğu mikrofonlu kapağa sahip kişisel hücresel telefonu "MicroTAC" 350 gram ağırlığındaydı ve perakende fiyatı 2 bin 495 ile 3 bin 495 dolar arasında değişiyordu.
  Türkiye'de ilk cep telefonu

  Herkes cep telefonunun ilk olarak Ericsson ile geldiğini düşünür. Fakat durum gözüktüğü gibi değildir. Türkiye'de ki ilk cep telefonu Motorola'nın bir modelidir. Büyüklüğü ise 1 litrelik bir süt kartonun büyüklüğüne yakın olan telefonu, iş adamları büyük bond çantalarında taşırlardı.
  Cep telefonun ilk büyük adım ise 1994'te ilk cep telefonu operatörü Turkcell'in hayatı geçmiş olmasıydı. Ardından gündelik hayatımıza o zamanlar adı Ericsson olan şirket ve GH serisi cep telefonları girdi. Ağırlıkları 500 gr ile 200 gram arasında değişen bu telefonlar her ne kadar şuan gözümüze büyük gözüken cep telefonları o zaman bu ağırlıklarına rağmen büyük ilgi gördü. Ardından Ericsson'un daha küçük modellerinin üretilmesi ve Nokia'nında Türkiye pazarına girmesi ile kullanıcı ve telefon sayısında büyük patlama göründü. Günümüzde 65 milyon SIM kart ve 35 Milyon'da cep telefonu kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

  alıntıdır.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat

  Murat Yönetici

  İlk çıktığı zamanlarda bende vardı öyle havalı bir şeydi belimize koyar üstüne ceket bile giymezdik. :)
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Cep telefonları İlk çıktığında herkesin cep telefonu olacagını söylerlerdi de hayal gibi gelirdi
   
 4. oha lan tam tamına benim doğrugum gün olmuş lan ben yılıda ayıda benim doğum günümde
   
 5. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  o zamanki cep telefonu ile şimdiki arasındaki farklar ne hoş diil mi
   
 6. o

  ohanes Misafir

  güzelmiş birzda garip :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:D:D:D:D:D:D:D:D:D:oops::oops::oops::oops::oops::oops::rolleyes::rolleye
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Şubat 2015
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş