1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye'de çıkarılan önemli madenler nelerdir

Konu, '24 Saat' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Ülkemizde Madenler Ve Çıkarıldığı Yerler
  Türkiye'de çıkarılan önemli madenler nelerdir
  Madenler ve çıkarıldığı bölgeler hangileridir

  Madenler Ve Çıkarıldığı Yerler

  Türkiye maden yatakları bakımından 29 çeşit ile dünyada ilk on ülke arasında yer alır.Ülkemizde çıkarılan madenler ve çıkarıldığı yerler ise;

  Demir: Modern sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir.
  Çıkarıldığı yerler: Divriği Gürün (Sivas), Hekimhan-Hasan çelebi (Malatya), Çam dağı (Sakarya) , Edremit-Havran-Eymir-Ayvalık-Ayazmant (Balıkesir), Torbalı(İzmir), Simav- (Kütahya), Kırıkhan-Payas(Hatay), Bingöl,Kahramanmaraş,Düzce, Kayseri. Doğu Anadolu Bölgesi demir madeni bakımından Türkiye de ilk sıra gelmektedir.
  İşlendiği yer : Karabük, Ereğli, İskenderun demir çelik fabrikaları.

  Bakır: Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.
  Çıkarıldığı yerler: Murgul(Artvin),Küre(Kastamonu),Ergani Maden (Elazığ), Çayeli (Rize),
  İşlendiği yerler: Maden Ergani bakır işletmeleri, Murgul bakır işletmeleri, Samsun Karadeniz bakır işletmeleri.

  Krom: Çok sert ,çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için , madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Dışarıya en çok satılan madendir. Kaplamacılıkta ve çelik yapımında kullanılır.
  Çıkarıldığı yerler: Guleman(Elazığ) , Fethiye Milas Marmaris Dalaman Köyceğiz(Muğla) , Acıpayam (Denizli) , Orhaneli (Bursa) ,Kayseri , Eskişehir Kütahya , Kahramanmaraş , Aladağ(Adana)
  İşlendiği yerler :Antalya ve Elazığ daki ferrokrom tesisleri.Krom yatakları altı ana bölgede toplanmıştır.Fethiye, Köyceğiz, Denizli,Alacakaya (Guleman) (Elazığ),Bursa, Eskişehir,Adana, Kayseri, Mersin
  İskenderun, Kahraman Maraş, İslahiye,Kopdağı (Doğu Anadolu),Krom madeni Antalya ve Guleman daki ferro-krom tesislerinde işlenmektedir.

  Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif olduğundan uçak sanayiinde, otomobil, ev, elektrik malzemesi yapımında kullanılır.
  Boksit yatakları Seydişehir (Konya), Akseki (Antalya) İslahiye (Gazi Antep) ve Milas (Muğla) civarında bulunur. Buralarda çıkarılan boksit, Seydişehir alüminyum tesislerinde işlenmektedir.

  Bor Mineralleri: Sanayide sayısız denilebilecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları , cam, elyaf ve kağıt sanayiinde kullanılmaktadır. Dünya rezervinin %80 ni Türkiye dedir . Üretim bakımından dünyada 2006 dan beri birinci sıradayız. Rezerv bakımından TÜRKİYE birinci sıradadır Bor minerallerinin üretimi dış isteğe bağlıdır.
  Çıkarıldığı yerler: Bigadiç-Susurluk-Sultançayırı (Balıkesir) , Mustafakemalpaşa (Bursa) Emet( Kütahya), Seyitgazi (Eskişehir).


  Kükürt: Kükürt gübre, kimya ve boya sanayiinde kullanılır. Ayrıca kauçuğun işlenmesinde ve sülfirik asit üretiminde de kullanılır.
  Ülkemizde kükürt yatakları Keçiborlu (Isparta) ve Milas (Muğla) çevresinde bulunmaktadır.

  Zımpara Taşı: Çeşitli kesici, torpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir. Tire (İzmir), Manisa, Söke (Aydın), Milas (Muğla) ve Tavas (Denizli) da çıkarılır.

  Barit: Suda erimeyen bir maden olduğundan boya, deri, kimya, cam ve kauçuk sanayiinde kullanılır. Ülkemiz barit yatakları bakımından zengin sayılır. Antalya, Muş, Gazi Antep ve Eskişehir çevresinde barit yatakları bulunmaktadır.

  Tuz: Türkiye tuz yatakları bakımından son derece zengindir. Kaya tuzu yatakları üçüncü jeolojik zamanda, kapalı göl havzalarında suların buharlaşması ile oluşmuştur. Son yıllarda tuz üretimimiz üç kat artmıştır.
  Türkiye deki tuz üretiminin çoğu, Tuz Gölü ile İzmir Çamaltı tuzlasından sağlanır. Kaya tuzu yatakları, Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir çevresinde bulunmaktadır.

  Cıva: Tek sıvı madendir. Zirai ilaç yapımında, kâğıt sanayiinde, suni gübre üretiminde ve boya sanayiinde kullanılır. Türkiye de Sarayönü (Konya), Ödemiş (İzmir), Manisa ve Uşak çevresinde çıkarılmaktadır.

  Kurşun - Çinko: Genelde kurşun ve çinko bir arada bulunur. Ülkemizde Keban (Elazığ) ve Kayseri çevresinde kurşun-çinko yatakları vardır.

  Lületaşı: Eskişehir çevresinde çıkarılır ve işlenir. Süs eşyası yapımında kullanılır.

  Oltutaşı: Erzurumun Oltu ilçesinde çıkarılır ve işlenir. Süs eşyası yapımında kullanılır.

  Fosfat: Gübre hammaddesi olarak kullanılan fosfat ihtiyacımızı karşılamaz. Fas, Tunus ve Cezayir de yaygın olarak görülür ve daha çok bu ülkelerden ithal edilir. Türkiye deki en zengin fosfat yatakları Mazıdağı (Mardin), Adıyaman, Bingöl ve Bitlis te bulunmaktadır.

  Manganez: Çeliğe sertlik kazandırmak ve direncini artırmak için kullanılır. Uşak, Afyon, Muğla, Adana, Erzincan, Artvin ve Trabzon çevresinde manganez yatakları bulunur. İhtiyacı karşılamaz. Bu nedenle ithal edilir.

  Mermer: Ülkemiz mermer bakımından zengindir. Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat ve İzmir çevresinde çıkarılır. Yurt dışına ihracatı yapılır.

  Volfram (Tungsten): Çok sert olması nedeniyle özel sanayi çeliği olarak kullanılır. Demiryolu, iş makineleri, uçak ve gemi yapımı yanında, ampüllerde enerjiyi ışığa çevirmede kullanılır. Bursa Uludağ da çıkarılıp işletilmektedir. Fakat son yıllarda üretimi durmuştur.

  Asbest (Amyant): 14 bin °C sıcaklığa dayanır. Isıya dayanıklı araç ve gereç yapımında kullanılır. Konserojen madde bulundurması nedeniyle, kullanımı sınırlandırılmıştır. Eskişehir, Bursa, Erzincan, Hatay, Kars, Ağrı, Malatya, Sivas, İskenderun, Uşak ve Konya da çıkarılır.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  Bor mineralalleri dışarıya sattığımız önemli madenlerimizden
   
 3. M

  Misafir Misafir

  :mad: türkiyede neden petrol yok :confused:

  keşke olsada kimseye bağımlı kalmasak..
   
 4. M

  Misafir Misafir

  ;);)slm kankalar burda aradıgımşeyi buldum
   
 5. M

  Misafir Misafir

 6. tsekkürler çok güzel yazmışsınızz :)
   
 7. m

  misafirimmm Misafir

  bulamadımm yyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaa
   
 8. B

  Babet Yeni Üye

  Türkiye'nin her karışı maden dolu sanırım
   
 9. i

  ihsan55 Misafir

 10. M

  Misafir Misafir

  Türkiye'de petrol var ki :)
   
 11. M

  Misafir Misafir

  Niye burada petrol yok? Yada varda cikartilmiyormu
   
 12. Murat

  Murat Yönetici

  Türkiye'de petrol var çıkıyor yavaş yavaş, onu çıkaracak irade yoktu.. Doğalgaz da var oda denizlerde vs oradan da çıkaracak teknoloji ve azim olursa mutlu oluruz.
   
 13. m

  misafirim Misafir

  harika, çok güzel yazmışsınız.
   
 14. b

  beyza443 Misafir

  en önemlisi bor madenidir. tüm dünya bu madene muhtaç olacaktır.
   
 15. k

  kardemir77 Misafir

  Varya tüm siteden araştıdım bu cevapları alamadım iyi bu siteyi kullanmışım
   
 16. S

  SaSaSa Misafir

 17. S

  SaSaSa Misafir

  var ama çıkarılmıyor
   
 18. e

  elanur aydın Misafir

  of nine ödev var:cool: :)hım sanırım burası güzel :(çok kısa yazıyı ;)ama olsun banada bu lazım :D:D:Dhıhıhıhı :phheee çok kısalar :eek: aman tanrım bu da ne bu çok uzuzn :oops: yin eiş başa düştü :rolleyes:ödev bitti :confused::eek: ama acıktım ve yatma saatim geldi:mad:hııh yine oyun oynayamadım hıh neyse uyim
   
 19. a

  aaaaaaaaaa Misafir

  bana böyle ödev yakışmaz hasta hasta yazom zaten yazmasam iyi lan
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş