1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türkiye’de Bulunan Dört Büyük Göl ve Özellikleri Nelerdir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Türkiye’nin en büyük gölü olarak bilinen Van Gölü aynı zamanda Van Denizi olarak bilinmektedir. Tatvan’da yer alan bu volkanik göl Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan kraterlerin birikmesi sonucu oluşan bir göl olarak bilinmektedir. Bu gölün suları tuzlu ve sodalıdır. İklime bağlı olarak alçalıp yükselme gösteren bu gölün doğu kısmında dört ada yer almaktadır. Bu dört ada Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adaları olarak bilinmektedir. Bu gölün tuzlu olmasından dolayı içerisinde yer alan balık çeşitliliği sınırlıdır. Gölde fitoplankton, zooplankton ve kefal yaşayabilmektedir. Bir zamanlar bu gölde canavar yaşadığına dair efsanevi hikayeler uydurulmuştur; fakat böyle bir gerçekle karşılaşan olmamıştır.
  Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği bölgede yer almaktadır. En sığ göl olarak bilinen bu göl Türkiye’nin ikinci büyük tuz gölüdür.
  Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü Isparta ve Beyşehir arasında yer almaktadır. Derinliği 10 metre olan bu gölün suları tatlıdır. Tabanında neojen göl tortuları bulunan gölde sazan balığı, aynalı sazan, turna, levrek, kadife balığı yaşamaktadır. Bu göl Milli Park kapsamında olduğundan korunmaktadır. Göl civarında pek çok yabandomuzu çeşidi (İğdeli, Akburun, Kız Kulesi) bulunmaktadır.
  Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olarak bilinen Eğirdir Gölü tektonik göl olarak bilinmektedir. Göller Yöresi’nin en büyük doğal zenginlikleri arasında yer alan Eğirdir Gölü genel olarak cam göbeği rengindedir; fakat günün değişen zaman aralıklarında gölün renginde değişimler olabilmektedir. Bu göl çevredeki pek çok tarım arazisinin sulanmasına rehberlik etmektedir. Zengin balıkçılık potansiyeli bulunan göl aynı zamanda Kovada Gölü’nü beslemekte ve Kovada I ve II hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda Isparta içme suyunun büyük bir bölümünü bu göl aracılığı ile karşılamaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş