1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türk Bayrağı Matematiksel Ölçüleri

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Türk Bayrağı çizimi hakkında bilgi
  Türk Bayrağı Nasıl Çizilir
  Türk Bayrağı matematiksel ölçüleri
  [​IMG]


  Türk bayrağının çizimi aşağıda hususlara uyularak yapılmanızı rica ederiz. 1- Görselde ki "A" uzunluğu yani ayın dış çemberi merkezinin uçkurluklara uzaklığı genişliğin yarısı kadar yani %50 si olması gerekmektedir.
  2- Görselde ki "B" uzunluğu yani ayın dış çemberinin çapı yine genişliğin yarısı kadar olmalıdır.
  3- Görselde ki "C" uzaklığı yani ayın iç ve dış çemberinin merkezleri arasındaki uzaklık genişliğin 00625 katı kadar olmalıdır.
  4- Görselde ki "D" uzunluğu yani ayın iç çemberinin çapı genişliğin 0.4 katı olmalıdır.
  5- Görselde ki "E" uzaklığı yani yıldız çemberinin ve ayın iç çemberinin uçkurluk yönüne ekseni kestiği noktaya kadar giden uzunluk genişliğin 1/3 kadar olmalıdır.
  6- Görselde gördüğünüz yıldızı çerçeveleyen çemberin çapı ise yine genişliğin 1/4 kadar olmalıdır.
  7- En alttaki "L" uzunluğu ise bayrağın boyunu (uzunluğunu) gösterir ve genişliğin 15 katı olması gerekir.
  Belirttiğimiz bu maddeler Türk Anayasasının birinci kısmında yer alan "Genel Esaslar" bölümünün “Bayrağın Şekli kanunda” belirtilmiştir.
  Kanun da genel ifade ile; "beyaz ay yıldızlı al bayrak ifadesi" kullanılmış ve ardından ayrıntıları beyan edilmiştir. Yapılan yanlışlıklar renk uyumsuzluğu ve biçim bozukluğu durumlarında ceza uygulanmaktadır.
  PRATİK TÜRK BAYRAĞI'NIN AY VE YILDIZ ÇİZİMİ Türk bayrağının ay yıldız çizimi ile ilgili bir çok yerde açıklaması ve açılımı görmek mümkün yalnız şimdi Türk bayrağının ay yıldız çizimi ile ilgili daha pratik ve daha kolay yapılması için bilgi sahibi olacaksınız.Türk bayrağı'nın ay yıldız çizimi yapmak için öncelikle yapcağımız bayrağın ebadını bilmemiz gerek örnek olarak 600x900 bir Türk bayrağın ay ve yıldızının açılımını yapmakla başlıyalım elimizdeki bayrağın ebatları bizim için önem teşkil etmektedir.Çizimine geçmeden önce Türk bayrağı ile ilgili bazı bilgiler vermemiz gereklidir. Ay bayrağın yarısıdır yani 600x900 cm bir bayrağın ayı 3 mt dir. Bayrağın fitil kısmı ölçü olarak alcaz ve 600x900 bir bayrağın fitil kısmı 600 cm dir ayı bayrak üzerine konulmak üzere fitil kısmı yani 600 cm 4/1 alacağız ve bu da 150 cm denk gelmektedir ayın fitilden uzaklığı 600x900 bir bayrakta 150 cm ölçü alınarak konulur ve soldan sağdan ortalanır.

  Bu bilgilerden sonra pratik çizimi yapmak için büyük ip ve küçük ip olmak üzere iki ayrı ölçü elimeze alcaz bu ölçüleri meydana getirmek için Türk bayrağının eni ölçü olarak alacağız 600/4 =150 bu büyük ipin ölçüsü küçük ip için ise 600/5=120 bu ölçüleri elde ettikten sonra üçüncü işlem için büyük ve küçük ip için ara mesafesini bulmamız gerekli bunun içinde yine enden faydalanacağız o da Türk bayrağının eni 600/18=33 cm dek gelmektedir. Büyük ipin başlangıç noktasını işaretlediğimizde bir daire çizdiğimizde küçük ip için büyük ipin başlangıç noktasından ara mesafesi için 33 cm bir boşluk verilerek küçük ip ile bir daire çizmeye kalktığımızda 600x900 bir Türk bayrağın ayı ortaya çıkmış olacak nizami bir şekilde diğer Türk bayraklarında da bu işlemi yaparak ölçüleri orantılı yaptığımızda ayyıldız meydana gelmektedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Nisan 2015
 2. M

  Misafir Misafir

 3. M

  Misafir Misafir

  biz bilmiyoduk bravoooooooo:cool:
   
 4. M

  Misafir Misafir

  çoooooooooooook zordu soru :cool::cool::cool::cool::eek::eek::eek::eek::eek:
   
 5. H

  Hoca Yeni Üye

  efsane ne kadar doğrudur bilinmez ama stellarium programıyla 28 temmuz 1389'e gidilip saat 23:00 sularında ay ve jupiterin dansı izlenerek toprağa dökülmüş kanın üzerindeki yansımayla oluşmuş türk bayrağı tahayyül edilebilir.
   
 6. a

  annaı Misafir

 7. y

  yoktur Misafir

  bilmiyorduk ,ölçülerini istiyordum
   
 8. B

  Babet Yeni Üye

  Bayrağı ölçüleriyle yapmak gerek
   
 9. Murat

  Murat Yönetici

  Birde bu bayrağın manevi ölçüleri var değeri ölçülemez.
   
 10. m

  maria Misafir

  tablo halinde verseniz iyi olur
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş