1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Türeyiş Destanının Türkçe Özeti

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Türeyiş Destanı hakkında bir çok söylem olsa da kabul gören Türeyiş Destanı, asıl olarak bir büyük destanın başlangıç kısmına benziyor. Büyük bir ihtimalle, Göktürk-Bozkurt destanı gibi Uygur Türeyiş Destanı da, ilk büyük Türk Destanı olan Yaradılış Destanının etkisi altında kalarak gelişip meydana getirilmiş, daha dar bir çevrenin küçük çapta bir yaradılış destanı olmaktadır.

  Türeyiş Destanı ve özeti:

  Büyük Hun Hakanlarından birinin birbirinden güzel iki kızı vardı.Bu kızlar o kadar güzeldi ki, Hunlar, bu iki kızın da, ancak ilahlarla evlenebileceğine inanıyor ve bu kızların insanlar için yaratılmadığını söylüyorlardı.

  Hakan da toplumla aynı eksende düşündüğü için kızlarını insanlardan uzak tutmanın yollanın arıyordu, Kızları için ülkesinin en kuzey ucunda, insan ayağı az basan veya insan ayağı hiç görmeyen bir yerinde, çok yüksek bir kule yaptırdı.

  Kulenin tamamlanmasından sonra Hakan kızlarının ikisini de bu kuleye kapatır. Ardından aklınca inandığı ilaha yalvarmaya, gelip kızlarıyla evlenmesi için yakarmaya başlar. Öyle yalvarıyor, öyle yakarıyordu ki sonunda bir gün. Hakanın kendi aklınca inandığı İlah dayanamadı ve bir Bozkurt şekline girip geldi. Hun Hakanının kızlarıyla evlendi.

  Bu evlilikten bir çok çocuklar doğar; bu çocuklara Dokuz Oğuz-On Uygur denildi. Çocukların hepsinin sesi Bozkurt sesine benzedi. Yine bu çocuklar, birer Bozkurt ruhu taşıyarak çoğaldılar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş