1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tüpleri bağlatmanın ardından gebe kalma riskim var mı ?

Konu, 'Gebelik' kısmında Hatice tarafından paylaşıldı.

 1. Hatice

  Hatice Yeni Üye

  Tüpleri bağlatmanın ardından gebe kalma riskim var mı ?

  Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu) %100 gebelikten korunmayı garanti etmemektedir.Nadir de olsa tüp ligasyonunun ardından gebelik görülebilir.
  10.000 tüp ligasyonu yapılan hastada oluşturulan çalışmada 11 gebelik saptanmıştır.Bu nedenle tüp ligasyonu ardından gebelik oranı %0.11’dür.Bu nadir vakalarda tüpler yeniden uç uca gelip yumurta hücresinin döllenip rahme yerleşmesine olanak vermektedir.Bu gebeliklerin bir kısmı tüplerdeki harabiyet nedeniyle ektopik(dış) gebelik olarak görülür.Tüp ligasyonu ardından uzun süre (10 yıl) geçtiğinde gebelik oranı hafif artmaktadır.
  Tüpleri bağlattıktan sonra yeniden gebelik istenirse yeni bir cerrahi girişim gereklidir.Yapılacak bu cerrahi operasyon gebelik garantisi içermemektedir.Bu nedenle bu operasyon yerine Tüp Bebek uygulaması sıklıkla önerilmektedir.
  Bunların dışında doğum sonrası başka hangi yöntemler kullanılabilinir?
  Ülkemizde en çok uygulanan yöntem geri çekme veya ‘coitus interraptus’ denen yöntemdir. Çok daha nadiren kullanılan ve ülkemizde yaygın olmayan yöntemler ise ; servikal kap, vajen içi fitil ve kremlerdir ve koruyuculukları azdır.
  Erkekte tüp bağlanması işlemi ise "Vazektomi" olarak bilinir. Lokal anestezi eşliğinde ayaktan yapılan çok basit bir işlemdir. İşlem sonrası cinsel istek veya fonksiyonlarında azalma yaratmaz ve meni'nin miktarında değişme olmaz. Yine geri dönüşümü olmayan bir yöntemdir. Erkekleri bu yönteme ikna etmek zordur.

  Doğum sonrası veya normalde de hangi korunma metodu kullanılırsa kullanılsın her türlü adet gecikmesi durumunda öncelikle gebelik düşünülmelidir. Eğer gebelik testleri ve muayene sonuçlarında gebelik saptanmazsa adet gecikmesi nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır.
   
 2. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  var mı? sonucu öğrenemedık hani
   
 3. M

  Misafir Misafir

  26 Haziran Salı Günü Tüp Bağlattım . 18 Gün Sonra Korunmadan İlişkiye Girdim . Bu Sebebten Dolayı Erken İlişki Zamanında . Gebe Kalabilirmiyim . En Gec Amaliyattan SOnra İlişki Zamanı Ne Kadardır . Yardımcı OLURSANIZ Sevinirim.
   
 4. M

  Misafir Misafir

  tüplerim bağlı 6senedir ilk kez adetim geçikti hamile kalmaktan korkuyorum
  test yaptım yok görünüyo ne yapmalıyım yaşım 42
   
 5. M

  Misafir Misafir

  ben tüplerimi bağlatalı 2 yıl oldu iki gebelik yaşadım ve ikiside 6 aylık düştü ondan sonra tüplerimi bağlattım ama sağ olan ikiz kızlarım var ama nedense bu ay adetim gecikti ve hiç böyle olmazdı acaba hamile kalma olasılığım varmı olursada çok sevinirim çünkü yaptığım işleme çok pişmanım..
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Allah tüm tüp bebek sahiplerine yardım etsin ve sağlıklı bir şekilde doğmalarını nasip etsin.
   
 7. K

  Kayıtsız Misafir

  eşim 3 cü çoçuğu doğum yaptıkdan sonra tüplerini bağlattık ilk çocuğumuz özürlüydü askeri ücretliyşm bakamam diye tüplerini bağlattık ama eşim son çocuktan sonra bağladıktan 3 ay sonra hamile kaldı hastane bağladık diyo çoğü doktorlarda mümkün değil diyo baştan savma iş yaptıkları aşikar bakamıomda ne yapmalıyım
   
 8. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Tup bebek yöntemini yapicak olanlar icin Allah yardimcilari olsun.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş