1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi

Konu, 'Gebelik' kısmında Ruhsar tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi Nasıldır
  Tüp Bebek Embriyo Gelişim resimleri
  Tüp Bebek Embriyo Gelişimi

  Tüp bebek embriyo gelişimi,tüp bebek uygulamasının aşamalarından olan embriyo transferinden önce tüp bebek embriyosunun gelişmeye bırakılması ve sonrasında gelen embriyo transferiylen anne rahmine transfer edilmesi tüp bebek tedavisinin bittiğinin bir göstergesidir.Tüp bebek embriyo gelişiminde ise sürekli gelişen bir teknolojiye tüp bebek uygulaması daha dahil olmuştur.Tüp bebek embriyo gelişimi artık daha uygun ve daha gelişmiş ortamlarda hazırlanmasına olanak sağlamaktadır.
  Embriyo gelişimini birçok faktör etkilemektedir. Bunlardan başlıcaları;
  • Embriyoların konulduğu inkübatör denen cihazlar
  • Kültür ortamlarının hidrojen iyonu konsantrasyonu (pH)
  • Laboratuarın kalite kontrol politikası
  • Embriyologların bilgi ve becerisi


  Embriyo gelişimi ana hatlarıyla şu şekilde açıklanabilir: Mikroenjeksisiyon ya da tüp bebek işleminden;


  [​IMG] 16-18 saat sonra döllenme izlenir.  [​IMG] 48 saat (2.gün) sonra 3-4 hücreli embriyo izlenir.  [​IMG] 72 saat (3.gün) sonra 6-8 hücreli embriyo ve hücreler arası birleşme izlenir.  [​IMG] 96 saat (4.gün) sonra 16-20 hücreli morula diye adlandırılan embriyolar izlenir.  [​IMG] 5. gün blastosist diye adlandırılan hücre sayısı 60 dan daha fazla olan embriyolar izlenir.
  Embriyo transfer işlemi 3. , 4. ya da 5. gün gerçekleştirilebilir. Transfer gününe embriyoların ve olgunun özelliklerine göre karar verilir. Transfer işlemi öncesi, embriyoların tutunma şansını arttırmak için lazer ile embriyonun dış duvarında delik oluşturulur.
  Embriyo transfer işlemi ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Transfer işlemi sırasında rahim ağzında bulunan mukus temizlenir ve ince bir kateter yardımı ile embriyolar rahim içerisine bırakılır.

  Embriyoların rahim içerisinde verildiği yerin bilinebilmesi ve rahim içi zarına dokunulmaması açısından, embriyo transfer işleminin dolu mesane ile ve ultrason eşliğinde yapılması gerekmektedir. Embriyo transfer işlemi sonrası yaklaşık 1 saatlik yatak istirahatı yapılabilir. Daha sonra herhangi bir ulaşım aracıyla hastaneden ayrılına bilir.


  netten alıntı
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Tüp bebekte embriyo gelişimi çok önemlidir. Gelişmeyen embriyolar basarıslık göstergesidir.
   
 3. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Bir arkadaşım tüp bebek yaptırdı fakat embriyonun gelişmemesi nedeniyle işlemi sonlandırdılar
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş