1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanıldı?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemizde elektrikli tramvayların seferden kaldırılmasından sonra hangi tür ulaşım araçları kullanılmıştır?


  Tramvaylardan sonra otobüslerin tramvayların çıkamayacağı dik yokuşlu bölgelere rahat çıkması için takviye amaçlı getirilmiş ve ilk deneme seferleri bu testten bir yıl sonra yapılmıştır.


  Tarihler 1940'lı yılları gösterdiğinde bu zamanın sonuna kadar filodaki otobüs sayısı 10 adeti geçmiyordu. 1950'li yılların sonunda tramvayların hizmetten kaldırılmasıyla otobüs sayılarında artış gözlendi, İstanbul nüfusu artınca da çözüm olarak 1970'li yıllarda ilk körüklü otobüsler seferlerine başladı.
  [​IMG]
  Kapasiteleri şehre yetişemediği düşünülerek elektrikli tramvayların hizmetten kaldırılmasıyla birlikte 1960 yılında troleybüsler devreye girmiş, Bu araçlar da bir süre görev yaptıktan sonra 1980 yılının başında,otobüsler ağırlıklı olarak hizmet veriyor. 1993 yılında İstanbullular ilk çift katlı otobüslerle tanıştı Aynı yıl doğal gazlı otobüsler sefere başladı 2007 yılında da metrobüs hizmete alındı. Bundan sonrası ne mi olacak? yaşayıp göreceğiz.
   
 2. M

  Misafir Üye Misafir

  Çok teşekkürler ödevim vardı çok yardımcı oldu TEŞEKKÜRLER YAŞAMBU.COM
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş