1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir ?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Trafikte İnsanların Doğru Bildiği Ama Yanlış Olan Şeyler ,
  Trafikte Yapılması Yanlış ve Yapılması Yanlış Olmayan Şeyler ,


  Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir ?

  [​IMG]  • Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlardan bazıları şöyledir.Bazı sürücülerin lastik havalarını düşük tutarsak araç hem daha iyi tutunur hem de daha konforlu olur düşüncesi yanlış.Lastik havalarının aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekiyor. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre lastiklerin havasının artırılması, yakıt sarfiyatının azaltılması ile hız açısından aracın performansını olumlu etkiliyor.


  • En iyi koltuk pozisyonu sürücünün en rahat ettiği pozisyondur' inanışı da yanlış. Sürücünün doğru koltuk pozisyonu öncelikle otomobile hakim olabileceği bir pozisyon olmalı. Koltuk mümkün olduğunca dik olmalı.


  • Gündüz kısa farları yakmak trafiktekilerin gözünü alır' inancı da yanlış. Çünkü, gündüz kısa far yakmak aracın erken fark edilmesini ve aracı tehlikeye sokacak kişilere karşı daha erken görünmeyi sağlıyor.Görüş mesafesi yeterliyse siste sarı camlı gözlükler kullanmak, sis lambalarını ve kısa farları yakmak, yolların kayganlaştığını dikkate alıp takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almaya yardımcı olur.


  • Ani frenlerde önce frene basıp durmaya yakın debriyaja basarsak motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durulur' bilgisi de doğru değil. Çünkü, en iyi yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece frenleme esnasında otomobilin motoru devre dışı bırakılır, motorun aracı ileri götürme kuvveti ortadan kaldırılır.


  • Şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir' anlayışı da doğru değil. 50 kilometre hızda meydana gelen bir çarpışmada aracın içindekiler, emniyet kemeri takmadıkları takdirde 4 katlı bir binadan aşağı düşmeye eşit şok yaşıyor. Emniyet kemeri olası kazalarda hayat kurtaran en önemli güvenlik aracı.
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  ne kadar çok şeyi doğru biliyormuşuz meğer
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş