1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafikte çocuklar içinde uygulama getiriliyor.

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG]
  Yürürlüğe 1 Haziran 2010'da girecek yönetmeliğe göre boyu 1,35 metreden kısa ve ağırlığı 36 kg.'dan az olan çocuklar, arka tarafa ve mutlaka özel çocuk koltuğuna oturtulacak. Buna uymayanlara ceza uygulanacak.
  Yeni Asır Gazetesi'nin haberine göre tartışmaya sebep olan bu kurala, sürücülerden önce trafik polislerinden itiraz geldi. Alkol ölçümüne bile itiraz eden sürücülerin, çocuklarının boy ve kilosu yüzünden ceza kesilmesine nasıl tepki vereceği merak konusu. Polisler, kontrol için yanlarında metre ve baskül taşımak zorunda kalacaklarına dikkat çekiyor. Ayrıca alkol ölçümüne itirazların adli tıpta karara bağlandığını vurgulayan polisler, boy ve kiloya itirazlarda kimin karar vereceğini de bilmiyor.
  Buna rağmen bütün bu kuralların, vatandaşların kendi iyiliği için koyulduğu da unutulmamalı. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre trafik kazalarında ölen 0-14 yaş gurubu çocuklar sıralamasında Türkiye beşinci. Arabalarda çocuk koltuğunu mecburi tutan Avrupa Birliği'nde kazalarda çocuk ölüm oranı yüzde 2, Türkiye'de ise yüzde 40'lara ulaşıyor. çocukların yüzde 80'inin, arabada emniyetli yolculuğu sağlanamıyor. Kazaya bağlı ölümlerde 0-9 yaş arası çocukların yüzde 46'sı, özel koltuk kullanılmaması sebebiyle yaşamını kaybediyor. Saatte 40 kilometre hızla giderken bile meydana gelebilecek bir kazada çocuklar, ölümcül yaralar alabiliyor. çocuk koltuğunun doğru kullanılmasıyla ise bu ölümler yüzde 71 azaltılabiliyor.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Olması gereken bir uygulama, ancak boy kilo ölçme ile olmaz bu uygulama. Şöyle dersiniz 0 ile 8 yaş arası çocuklar çocuk koltuguna oturmalı işte 8 ile 14 yaş arası zorunlu arka koltuk ve emniyet kemeri takmalı gibi.. Yoksa trafik polisleri ellerinde metre ve baskül ile gezecek degillerdir.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  katılıyorum fikrine Işıkcığım. mezura ve baskülle beklemek çok saçma:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş