1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafik Polisleri hız sınırını aşan araçların hızını nasıl belirliyorlar

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Dikkatimi çeken bir husus var yollarda radarlar ile trafik polisleri hız sınırını aşan araçların hızını nasıl belirliyorlar. Bu radar ne kadar uzaktan hızı alabiliyor ? Kullandıgı dalgalar nelerdir?

  [​IMG]
   
 2. t

  tatlıbela Yeni Üye

  İşin teknik yönünü bilmiyorum ancak sana nerede radar var nerede çevirme var söyleyebilirim : ) Gecen bayramda internete düşen bir haber.

  Manisa yolunda sinyal veren yok. Hız sınırlarını aşmak racon gereği. Manisa düzlüğüne dikkat! Akhisar'a girmeden 15 km kadar önce radar var.

  Ankara'dan çıkarken Yeni Hipodrom'u geçer geçmez ağaçlığın başladığı yerde radar var (radar kurulan araç resmî plakalı polis aracı).

  Ankara'dan otobana çıktıktan sonra Yeniçağ'a gelene kadar radar yok.

  Yeniçağ'ı (sağda göl göreceksin) geçince ya da Çaycuma'ya inen uzunca rampanın son bölümüne doğru hem benzinliklerde hem de gezici radar var; koyu mavi Siena. Benzini varsa geziyor, yoksa benzinlik çıkışında duruyor. Çevirme otoyol gişelerinde. Cezayı yedim, kurtuldum zannetme! Otoyol gişelerinden çıkıp Koru Motel'e giderken sağda kırmızı Siena duruyor!

  Bolu Dağı çıkışında mutlaka kurallara riayet etmek gerek. Bolu Dağı'nı çıkıp Varan tesislerini geçtikten sonra, önce 70 hız ikazı, sonra 50 hız ikazını göreceksin. Ve daha sonra metalik renkli Siena radar, yolun sağ üstünde duruyor. Radar burada değil ise az ötede Kaynaşlı'nın içindedir. Gişelerden çıktıktan sonra İstanbul gişelerine kadar radar yok.

  İstanbul gişelerine varmadan 6-7 km evvel radar var. Cezayı gişeden çıktıktan sonra ödüyorsunuz. Sakin kızıp hızlanmayın! Gişeden 10 km sonra (Kadıköy kavşağı gelmeden) bir radar daha var.

  Kaynaşlı'yı geçip Bolu Dağı'na çıkarken yüzde 90 radar kuruluyor. Bu radar inişteki metalik renkli arabadır. Rampayı çıkarken durduruyorlar. Kaynaşlı iniş çıkışında şehirlerarası otobüslere dikkat et, onlar hızlanmışlarsa radar yoktur!

  Ankara girişindeki bölünmüş yollarda özellikle Gölbaşı girişinde gri Renault 19'lara dikkat! Ankara-Adana arasında Ulukışla ve Kardeş Gediği mevkiinde de Renault 19'lara dikkat!

  Tekirdağ-Keşan yolu üzerinde Şarköy çıkışına gelmeden önceki rampada Mavi bir Hyundai durur. Hatta "34 A" diye başlayan bir polis plakasına sahip.

  İstanbul'dan Tekirdağ yönüne gidecekler için... Gaziosmanpaşa'dan başlayıp taa paralı yolun Silivri çıkışına kadarki kısımda "34 RU 828" plakalı gri bir Renault 19, sadece hızı sevenler için değil, yolda makas atmayı seven arkadaşlar için de tehlike arz ediyor.

  Bolu'da iki otoban arasındaki meskun mahallerde ciddi can yakıcı radarlar varmış.

  Çamlıca gişelerden 1. köprü yoluna bağlanan yolda Fatih Mehmet Köprüsü yolu üzerinden geçtikten sonra gri renkte bir Siena duruyor. Bu aracın kerametini 1. köprü bağlantısında anlıyorsunuz. Bu araç bazen de yolun diğer tarafında duruyor.

  Bütün benzinciler radar yerlerini biliyor, depoyu doldururken sormakta fayda var. Radarların ya benzincilerde ya da ağaç altında olduğu konusundaki fikrimin doğruluğunu gördüm.

  Sivrihisar yolunda, yol boyunca 4 adet radar var.

  Hatay'dan Samandağı yönünde Hancık'a 10 km kala sağda Hatay Samandağı (Samandağı'na giderken) sapağında rampa başında sağda Renault 19!

  Adana-Konya sapağına yaklaşırken tırmanılan uzun rampa başlangıcında gene radar var. Cezayı kavşağa 500 metre kala rampanın üstündeki Bölge Trafik'te ödüyorsun.

  Aydın-İzmir otobanına girmeden (Söke istikametinden gelirken) önce hafif rampa, asağı inerken sağda benzincide ağaçların arasında!..

  İzmir istikametinde Torba ve Selçuk çıkışlarında! İzmir otobanı serbest...

  Saruhanlı'ya girmeden Manisa yönünde Boğazhan Petrol'den sonra düzlükte sağda ağaç altında! Susurluk ve Balıkesir zaten biliniyor artık!

  Seydişehir-Manavgat yolunda alüminyum cevher sahasını geçip rampa aşağı inerken soldaki benzinlik önünde sivil plakalı trafik arabası. Genellikle Manavgat'tan Seydişehir yönüne kontrol yapıyor. Cezayı Cevher İşletmesi önünde ödüyorsun. Hem de Torosların tam tepesinde. Olmaz böyle şey demeyin!

  Konya üzerinden Alanya'ya giderken, "Ohhhh, Torosları indik. Manavgat sapağından Alanya'ya döndük. Yaşasın, yol artık dümdüz!" derken ve Kızılot beldesine yaklaşırken polis durduruyor ve radara yakalandığınızı bildiriyor. Sapakla Kızılot beldesi arasında kesin radar var.

  Burdur'u geçtikten sonra Antalya'ya yaklaşık 50 km kala sorunlar da başladı. İlk sorun, bizi 112 km hızla yakalayan radar.

  Kumluca çıkışında radar var. 61 km hızla gidene basıyorlar cezayı!

  Bir de Finike girişinde var ama meskun mahal mi yoksa 90 km/saat cezası mı yazıyorlar bilmiyorum...

  Kavşaktan Marmaris'e dönen, okaliptüslü yol var ya, o düzlükte iki yönde de radar var...

  Yatağan girişinde radar var... Bu defa sağda...

  ***

  En iyisi ayağınızı gazdan çekin

  Radar kontrollerinde hız limitine göre iki farklı ceza uygulanıyor; 128 ve 265 TL. Eğer cezayı peşin öderseniz 128 liralık ceza 96 liraya, 265 liralık ceza 198 liraya düşüyor. Cezalar şöyle: Otomobillerde 99-117 km hıza 128, 118 ve üzerine 265 lira. Kamyon ve otobüslerde 89-104 km hıza 128, 105 ve üzerine 265 lira. Motosikletlerde 77 km üzerindeki hıza 128 TL. Velhasılı hız yapmak hem can güvenliğiniz hem de cebiniz için önemli.
   
 3. K

  Kayıtsız Üye Misafir

  bence sizin yazdığınız şey yanlış.siz benim sorduğum soruyu yanıtlayacağınıza başka bir şey yazmışsınız.onun için yazdığınız şey yanlış.
   
 4. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Ama soruyu ben sormuştum :)
   
 5. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  arkadaşın dalgaları karışmış :)
   
 6. K

  Kayıtsız Üye Misafir

  Trafik kuralları açısından bence takip etmek gerekir.
   
 7. A

  Abdullah Yeni Üye

  Trafik kuralları açısından bence takip etmek gerekir....
   
 8. i

  irem Yeni Üye

  radar gibi hız ölçer birşeylerin olduğu kesin
   
 9. S

  S£\_!/\/\ Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş