1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafik Kazalarında Güvence Hesabı

Konu, 'Her Telden' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Güvence Hesabı Nedir Nasıl Yararlanılır
  Aracınızın Güvence Hesabı Var mı ?
  Trafik kazalarında güvence hesabı,

  Güvence Hesabı Sistemi trafik kazası sonrası yaşanan maddi ve bedensel zararları karşılıyor.Güvence Hesabı, sigorta sektörünün önemli bir unsuru olarak 1983 yılında kuruldu.Ülkemizde trafiğe çıkan araçların yüzde 25'inin güvence hesabı bulunuyor.
  [​IMG]
  2007 de Yeni Sigortacılık Kanunuyla birlikte ismi Güvence Hesabı oldu.
  Güvence Hesabı kapsamında bulunan zorunlu sigortalıların sağladığı teminatlara ilişkin bedeni olarak (sakatlık ve ölüm) zarar görenlerin tedavi masraflarını karşılıyor ve kaza sonrasında sakat kalma halinde ise sakatlık tazminatı, ölüm halinde de ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödüyor. Bu tazminat kişinin yaşına, çocuk sayısına, gelirine göre değişiyor ve bu kriterlere göre belirlenen tazminatlar Destekten Yoksun Kalma Tazminatı adı altında kişinin desteğinden yoksun kalanlara ödeniyor.

  Araçlar trafiğe çıkmadan Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmak zorundadır. Ancak bazı araçlar bu sigortayı yaptırmıyor. Bu araçların bir kazaya sebep olması ve karşı tarafın bedeni bir zarar görmesi söz konusu olduğunda, bu zararların kazaya sebep olan araç tarafından karşılanması gerekiyor. Ancak bu kişilerin zararı karşılaması mümkün değilse zarar gören tarafın mağduriyeti söz konusu oluyor. İşte böyle durumlarda kişilerin mağdur duruma düşmemesi ve zararların karşılanması için Güvence Hesabı devreye giriyor. Güvence Hesabı zararı ödüyor ve daha sonra zararı veren kişiden ödemeyi tahsil etmeye çalışıyor.
  trthaber
  Güvence Hesabına 2003 yılında 349; 2004 yılında bin 128; 2007 yılında 5 bin 616; 2009 yılında 10 bin 267 ve 2010 yılında ise 22 bin başvuru oldu. Türkiye'de kayıtlı araçların yüzde 22,2'si sigortasız, kayıtsız araçlarla birlikte bu oran yüzde 25'e ulaşıyor. Bu verilere göre Türkiye'de araçların yüzde 25'i güvence hesabı kapsamında yer alıyor.

  Güvence hesabına ilişkin birkaç örnek ise şöyle: 2008 yılı Ocak ayında İstanbul Davutpaşa'da havai fişek üreten bir atölyede patlama meydana geldi ve 21 kişi hayatını kaybetti, 108 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden 21 kişiden 16'sının yakınları başvuruda bulundu ve toplam 1 milyon 200 bin TL tazminat ödemesi yapıldı. Ankara Kızılcahamam'da kız öğrencileri taşıyan aracın devrilmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti. Minibüstekiler için 2 milyon TL ödeme yapıldı.

  2010 yılında Türkiye'de 1 milyon 101 bin kaza oldu. Kazalarda 4 bin 41 kişi öldü, 210 bin kişi de yaralandı. 2010 yılında yapılan başvuru sayısı ise 380, 2009 yılında yapılan başvuru sayısı 636 oldu.

  (trthaber)
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Trafik kazaları yaşantımızın olmazsa olmazları güvence hesabı yaptırmakta bir okadar mantıklı bence
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Ülkemizde trafik kuralları çok ihlal ediliyor dolayısıyla kazalar çok fazla oluyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş