1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafik İşaretlerinin Üzerindeki Şekiller Ne Anlama Gelmektedir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Her gün Ülkemizde milyonlarca araç ve insan trafikte seyir ediyor, peki trafik işaretlerinin üzerindeki şekillerin ne anlama geliyor biliyormusunuz?


  Trafikte işaretlerin üzerindeki şekillerinin her birinin bir anlamı ve açıkaması vardır.Trafikte araç kullanan bir çok insanın bu işaretlerin anlamlarını bilmeleri kesinlikle gerekmektedir.Ayrıca yayalarda bazı kuralları ve Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmekle mükelleftirler.Trafik işaret levhaları insanların öncelikle can güvenliği için çok öneme haizdir. Güvenliğin yanısıra mal güvenliği geliyor trafik işaret levhaları akıcılık ve süreklilik için mutlaka gereklidir..

  Trafik işaretleri sayesinde güvenli akıcı ve sorunsuz bir sürüş sağlanmış olunur. Trafik işaret levhalarına motorlu motorsuz ve yayaların tüm kurallara uymaları gerekiyor.


  Yuvarlak İşaret Levhaları;Yuvarlak trafik levhaları bilgilendirici işaretler içerirler. Trafiğin sürüş ve durama duraklama yön bilgilerini genel olarak yansıtırlar.Üçgen İşaret Levhaları:Motorlu motorsuz bütün sürücülere genel trafik alışkanlıkları haricindeki olası ihtimalleri bildiriler. Mesela yolda çalışma var, taş düşebilir, kaygan yol, iş makinesi bisiklet çıkabilir gibi.

  Eşkenar Dörtgen İşaret Levhaları;Uyarı işaret levhalarıdır ki, bu levhalar sürücülere ileride olabilecek tehlikeleri bildirip, dikkatli ve tedbirli seyretmelerini uyarırlar.Dikdörtgen ve Kare İşaret Levhaları;Düzenleyici işaret levhalarıdır ve trafiğin düzenlenmesine yardım ederler. Yol ve trafik hakkında düzenleyici bilgiler verip sürücü ve yayaların yolun fiziki ve genel anlamda durumundan haberdar olmalarını sağlarlar.

  Trafikte ve hayatta kendinize dikkat edin. İyi seyirler iyi yolcuklar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş