1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Trafik Cezaları Ne Kadar 2012

Konu, 'Haberler' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Trafik Cezaları Ne Kadar 2012
  Yeni Yılda Trafik Cezaları
  2012 yılı Trafik Cezaları

  Yeni Yılda Trafik Cezalarına Yüzde 10 Zam..
  2012 yılında trafik idari para cezaları ve bazı kıymetli kağıt bedelleri yüzde10 olarak artırılıldı.Bu zamdan en çok alkollü sürücüler etkilenecek. Yeni zamlarla alkollü sürücü; birinci defa yakalanmanın cezası 590TL'den 650TL'ye, ikinci defa yakalanmanın cezası ise 687TL'den 814TL'ye yükselmiştir.
  [​IMG]
  Açıklamaya göre zamlı tarifeler, yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanacak. Bu kapsamda alkollü araç kullananlar 650 lira, kırmızı ışık ihlali yapanlar ile hız limitini aşanlar 154 lira para cezası ödeyecek. Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında polisten izin almadan olay yerinden ayrılmanın cezası 321 lira, zorunlu Mali sorumluluk sigortası yapmamanın cezası ise 4 bin 919 lira olacak. Park yerlerindeki araçlardan yetkisi olmadığı halde park ücreti alanlar ile karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere uymayan yayalara da 72 lira ceza yazılacak. Seyir halinde cep telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak ve taşıma sınırı üzerinde yolcu almak da 72 lira ile cezalandırılacak.

  Toplu taşıma araçlarında sigara içmenin cezası da 82 liraya yükselecek. 2011 yılı Trafik Şube Müdürlüğünü de değerlendiren Mehmet Ali Özuğur, 27 bin 661 araç sürücüsüne 4 milyon 66 bin 124 TL ceza yazıldığını aktardı. Bazı suçlardan dolayı 3 bin 937 aracın trafikten men edildiğini anlatan Özuğur, "429 alkollü sürücüye işlem yapılmış, bin 495 sürücü mahkemeye sevk edilmiştir. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan 36 bin 921 araç kontrol edilmiş, bin 334 sürücüye ceza yazılmıştır. Radarla hız kontrolünde ise 10 bin 213 araç sürücüsü kontrol edilmiş, 10 bin 197 sürücüye ceza yazılmıştır." şeklinde açıklama yaptı. Yeni yıla vatandaşların huzur içinde girebilmesi için sürücüleri uyaran Özuğur, "Emniyet Müdürlüğü olarak yeni yılda tüm tedbirleri aldık. Sürücüler alkolü araç kullanmamaya dikkat etsinler. Alkol kullanacaklarsa yanlarında alkol kullanmayan bir şoför bulundursunlar ya da evlerine ticari araçla dönsünler." şeklinde uyarıda bulundu.
  (cihan)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Trafik kurallarına dikkat etmek için ne yazikki cezaların yüksek tutulması gerekiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş