1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Topuk Çatlaklarınızla Bitkisel Mücadele Yolları

Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Topuk çatlakları genel olarak cildi kuru olan kişilerde sık görülen durumlar arasında yer almaktadır. Kuru cildin yanı sıra sürekli ayakta durmak, ayakların sürekli suda kalması, aşırı baskı ve aşırı kilo, açık ayakkabı giymek gibi sebeplerde topuk çatlağına sebep olmaktadır.

  *Gliserin ve gül suyu karışımı ile topuklarınızı düzenli olarak ovabilirsiniz.

  *Gece yatmadan önce yaklaşık 15 dakika kadar ılık sabunlu suda ayaklarınızı bekletin. Bir tatlı kaşığı vazelin ile 1 limon suyunu karıştırıp topuklarınızı ovun. 15 dakika bekledikten sonra durulama ve kurulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  *7-8 çilek ezilir;bire tatlı kaşığı badem yağı ve zeytinyağı, 2 yemek kaşığı deniz tuzu ilavesinde bulunup karıştırılır. Ayaklar bu karışım ile ovulduktan sonra 10- 15 dakika sonra ılık su ile yıkanıp durulanır.

  *Topuk çatlaklarınız için herhangi bir bitkisel yağı kalın bir tabaka sürüp kalın bir çorap giyip tüm gece bekletmelisiniz. Bu uygulamayı hafta boyunca devam ettirebilirsiniz.

  *Bebek pudrası, soda ve margarinden yararlanarak kalın bir macun elde edilir. Bu macun ayaklara sürüp gece boyu bekletilir; yaklaşık 10 gün kadar bu uygulamaya devam edin.

  *Limon suyu topuk bölgesine bol miktarda sürülüp bekletilir. Sonra bir fırça ve lif yardımı ile ölü deri kolaylıkla kaldırılır.

  *Topuklarınızı şeker ile ovup güzelce durulayıp kurulayın. Ardından okaliptüs yağı ile topuk bölgesi ovulur ve 2- 3 saat bekletildikten sonra yıkanır; bu uygulamaya 1 hafta kadar devam edilir.

  *Olgun bir muz püre yapılıp topuklara sürülür. 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş