1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tokat Ballıca Mağarasına Nasıl Gidilir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Ballıca Mağarası Nerede Hangi İlimizdedir
  Ballıca Mağarası hakkında bilgiler
  [​IMG]
  680 metre uzunluğunda, +19 -75 metre ve olmak üzere toplam 94 metre yüksekliğindedir. Mağara yarı yatay, yarı dikey olarak birbirine bağlı beş kat ve sekiz büyük salondan oluşmakla birlikte bazı bölümlerinde oluşumlar hala devam etmektedir.Yaz kış ortalama 18 derece sıcaklığın hüküm sürdüğü Ballıca Mağarasının en önemli karakteristik özelliği, Türkiye'de hiçbir mağarada bulunmayan soğan sarkıtlarından meydana gelmesidir. Mağaranın değişik yerlerinde koloniler halinde yaşayan "cüce yarasalar" en belirgin canlı grubunu oluşturur. Mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin güzelliği ise ayrı bir turistik değer oluşturmaktadır
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan, Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biridir. Bu doğa harikası Ballıca mağarası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürmektedir.
  [​IMG]
  Ballıca Mağarası'ndaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibidir. Ballıca mağarası'nın yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilmiştir. Şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor Ballıca mağarası. Ballıca Mağarasının ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, her adımda hayrete düşüren, heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkmak gibidir.

  Tokat Ballıca Mağarası, Tokat'ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü'nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Tokat Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası'na ulaşan 8 km'lik yol, Kral Yolu'na bağlanan Selçuklu Dönemi'ne ait bir köprünün yanından geçiyor. Yapımı 1238 yılına tarihlenen ve 2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Mahperi Sultan Kervansarayı da Ballıca Mağarası yolu üzerinde yer alıyor.

  1987 yılında başlayan araştırma ve haritalandırma çalışmalarını 1995 yılında yapılan yürüme yolları ve ışıklandırma çalışmaları izlemiştir. Ballıca Mağarası, kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir ve ziyarete açılan bölümlerinde 8 salon gezilebilir. Ortalama sıcaklığı 18 C ve ortalama nem oranı % 54 olan Ballıca mağarasının bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır.

  Havuzlu Salon
  Girişin hemen ardında yer alan Havuzlu Salon'daki yüksek sıcaklık ( 20°C ) ve düşük nem oranı, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış, pul pul kabarmış bir görünüme büründürmüştür. Havuzlu Salon'da harç kullanılarak oluşturulmuş dikdörtgen bir yapı yer almaktadır. Harçlı yapı, mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret etmektedir.  BALLICA MAĞARASI

  Tokat Ballıca 'da Gizemli Yolculuk

  Bu site - Tokat Ballıca Mağarası -Tanıtımı Resmi web sitesidir. Sitemizdeki kroki ve iletişim bilgileri ile rezervasyon yaptırabilir. Ballıca Mağarasının müthiş doğasını inceleme ve keyifli bir gün geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Ballıca mağarasına gelen Turist ve Öğrenci kafilelerine Tur rehberimiz Murat Ünlü eşlik etmekte ve ballıca mağarası hakkında bilgiler vermektedir.

  Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan, Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biridir. Bu doğa harikası Ballıca mağarası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürmektedir.

  Ballıca Mağarası'ndaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibidir. Ballıca mağarası'nın yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilmiştir. Şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor Ballıca mağarası. Ballıca Mağarasının ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, her adımda hayrete düşüren, heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkmak gibidir.  Tokat Ballıca Mağarası, Tokat'ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü'nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Tokat Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası'na ulaşan 8 km'lik yol, Kral Yolu'na bağlanan Selçuklu Dönemi'ne ait bir köprünün yanından geçiyor. Yapımı 1238 yılına tarihlenen ve 2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Mahperi Sultan Kervansarayı da Ballıca Mağarası yolu üzerinde yer alıyor.

  1987 yılında başlayan araştırma ve haritalandırma çalışmalarını 1995 yılında yapılan yürüme yolları ve ışıklandırma çalışmaları izlemiştir. Ballıca Mağarası, kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir ve ziyarete açılan bölümlerinde 8 salon gezilebilir. Ortalama sıcaklığı 18 C ve ortalama nem oranı % 54 olan Ballıca mağarasının bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır.

  Havuzlu Salon
  Girişin hemen ardında yer alan Havuzlu Salon'daki yüksek sıcaklık ( 20°C ) ve düşük nem oranı, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış, pul pul kabarmış bir görünüme büründürmüştür. Havuzlu Salon'da harç kullanılarak oluşturulmuş dikdörtgen bir yapı yer almaktadır. Harçlı yapı, mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret etmektedir.


  Büyük Damlataşlar Salonu

  Havuzlu Salon, sütun ve sarkıtlardan oluşan dar bir geçitten sonra mağaranın en geniş alanı olan Büyük Damlataşlar Salonu'na açılır. Kırık hatlar boyunca oluşan sütunlar doğrusal bir yapı gösterir. Salondaki küçük havuzlar, mağara incileri ile kaplıdır. Salonda nem oranı yüksektir ve açık havaya oranla 4 kat daha fazla oksijen bulunmaktadır. Dev boyutlu sarkıt ve dikitler ve izlenen kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkleri görkemli bir görünüm oluşturmaktadır. Bu muhteşem salondan kuzey ve kuzey doğu yönünde ilerleyen yürüme yolu, Çamurlu Salon, Fosil Salon ve Yarasalar Salonu'na ulaşır.

  Çamurlu Salon
  Yatay bir geçitle ulaşılan salon, blok, sarkıt, dikit ve küçük havuzlardan oluşmaktadır.

  Fosil Salon [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Mağaranın en üst noktasında bulunan salonda sıcaklık 24°C'ye kadar ulaşır. Mağaranın en yaşlı salonlarından olan bu salonda mutlak nem % 40'tır.Yarasalı Salon [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Cüce Yarasaların yaşam alanı olan Yarasalı Salon'a ip kullanmadan inmek mümkün değildir. Uzunluğu 25- 35 m. , genişliği ise 8-20 m'dir. Gelişim halindeki sarkıtları, mağara gülleri, mağara iğneleri ve damlataş havuzu ile mağaranın genç salonlarındandır.Çöküntü Salon [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kuzey - Güney yönünde bulunan, Muhteşem Galeri olarak da adlandırılan galeriye bağlanır. Salon, adını tabanında bulunan iri bloklardan alır. Bloklar arasında bulunan derin kuyular mağaranın alt katlarında bağlantılıdır. Tavandan 3 m. yukarda bulunan kalsit oluşumların sınırları, yeraltı suyunun geçmişteki seviyesini gösterir.Sütunlar Salonu [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Çöküntü Salon ve Bloklu Mahzen'den sonra, geçilen bir köprü ile Sütunlar Salonu'na ulaşılır. Ballıca Mağarası 'nın en büyük sütunu olan, 18 m. boyunda ve 8 m. çapındaki sütun bu salonda yer almaktadır. Sütunlarla odalara ayrılmış büyük bir galeri görünümü veren salonun tavan yüksekliği yer yer 15 m'yi bulur. İkiye ayrılan yürüme yolunun kuzey yönü, Mantarlı Salon'a, güney yönü ise Yeni Salon'a ulaşır.Mantarlı Salon [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]İri soğan sarkıtlar ve salona adını veren mantar şeklinde gelişmiş dikitler etkileyici bir görüntü yaratır. Damlalık sarkıtların en güzel örnekleri bu salonda bulunmaktadır.Yeni Salon[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ballıca Mağarası 'nın en genç salonu olan Yeni Salon'da yer alan büyük sarkıt, dikit ve havuzların yanı sıra, yaprak, perde ve pırasa şeklindeki oluşumlar büyüleyici görüntüler oluşturmaktadır. Salonun sonuna doğru, 65 m. derinlikte yer alan göle, mağara suyunun aktığı Sifon yer almaktadır. Mağaranın gezilebilen son bölümünde ise renkleri ve oluşumlarıyla şaşırtan genç soğan sarkıtlar yer almaktadır.
   
 3. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Ben resmi sitelerini gezdim şu bilgileri buldum sizlere de gerekebilir.

  Ballıca Mağarasının müthiş doğasını inceleme ve keyifli bir gün geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Ballıca mağarasına gelen Turist ve Öğrenci kafilelerine Tur rehberimiz Murat Ünlü eşlik etmekte ve ballıca mağarası hakkında bilgiler vermektedir.


  TOKAT BALLICA MAĞARASI

  Ballıca Köyü, Ballıca Mağarası
  Pazar / TOKAT

  Telefon Numarası. : +90 (356) 261 42 36
   
 4. p

  pozell Yeni Üye

  Dana bereketli oluyor 1 kişiden 7 kişiye kadar Dana kesebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş