1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tiyatro Terimleri Nelerdir

Konu, 'Edebiyat' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Tiyatro kültürümüzün gelişmesinden büyük rol oynayan bir olgudur. Tiyatrodaki terimleri listeledik aynı zamanda açık lise sınavlarında çıkan bazı sorulardandır

  Tiyatro Terimleri

  Aktör
  Aktrist
  Dekor
  Kostüm
  Makyaj
  Mimik
  Jest
  Perde
  Sahne
  Kulis
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tiyatro terimlerinden söz etmişken bende kısaca tiyatro hakkında bilgi vermek istedim.

  Yaşamdaki olayları sahnede canlandırma sanatına tiyatro denir. Drama, ya da tiyatro eseri, olayları oluş halinde gösterir. Bu bakımdan tiyatro, konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Tiyatro eserlerinde olaylar yazarın ağzından anlatılmaz, eserdeki kişiler tarafından doğrudan doğruya söylenir ve yapılır.

  İnsan yaşamının sahnede canlandırılmasına ti*yatro denir, Tiyatroda olaylar “olurken” gösterilir. Tümüyle konuşma ve harekete dayalı bir gösteri sanatıdır. Olay, yazarca anlatılmaz, kişi tarafından doğrudan doğruya söylenir ve canlandırılır. Kişiler ve olay olmak üzere iki temel öğesi vardır. Tiyatro yazarı, kişileri konuşturarak kişilikleri çi*zer ve olayı anlatır.  Tiyatroda perde ve sahne olmak üzere iki bö*lüm vardır: Perde, konunun ana parçalarından her biridir. Sahne ise, her perdede kişilerin girip çıkmasıyla oluşan küçük bölümlerdir. Tiyatroda konuşma türleri de adlandırılmıştır: Diyalog, kişilerin karşılıklı; monolog kişinin tek başına konuşmasıdır. Tirad, kişilerin birbirlerine karşı söyledikleri uzun ve coşkulu sözlerdir. Klasik tiyatroda; trajedi, komedi ve dram olmak üzere üç tür vardır.
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  Tiyatro ne kadar az tercih edilen bir sanat türü olarak gölgede kaldı. ne yazikki en değerli sanatlarımızdan birinin yavaş yavaş kayboldugunu görüyoruz.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Tiyatro kültürünün yavaş yavaş kaybolmaya başladıgı bu günlerde, Tiyatronun önemini ve bu öneme binaen terimlerini hafızalarımıza kazmamız gerekir.
   
 5. C

  Compagno Yeni Üye

  Tiyatro için şu tanım bence en uygun olanı:
  ''Tiyatro;insanı,insana,insanla,insanca anlatma sanatıdır.''
   
 6. M

  Misafir Misafir

  Tiyatronun sadece terimleri kaldı kendisi rahmetli oldu..
   
 7. M

  Misafir Misafir

  ;)makyaj diksiyon akustik döseme adapte aktör aktris replik
   
 8. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  jest ve dekor cok önemli
   
 9. n

  nergis Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş