1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tırnak Yeme Sorunu ve Baş Etme Yöntemleri

Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Tırnak yeme sorunu genel itibari ile küçük yaşlarda baş gösteren bir durumdur. Sınıfımda bile kimi zaman sıkıldığı zaman ya da çeşitli aile problemleri ile baş etme konusunda başarısız olan ve kendini baskı altında hisseden çocuklarda gördüğüm bu rahatsızlık baş edilemeyecek bir hal almaktadır.
  Tırnak yeme sorunu küçük yaşlarda aile tarafından görmezden gelinirse sönme davranışı gözlemlenebilir; fakat ileri yaşlarda hala sönme gözlenmezse o zaman durum ciddi bir boyut almaktadır. Gergin ve uyumsuz aile ilişkilerinin var olduğu bir ailede büyüyen bir çocuğun bu davranış eğilimi göstermesi ara ara araştırılarak davranışta sönme meydana gelene kadar gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Gerekirse psikoloğa görünülmelidir.
  Çocuk korktuğu ortamlardan uzak tutulmalıdır.
  Tırnak derin kesilerek tırnak yeme alışkanlığı söndürülmeye çalışılmalıdır. Ya da çocuğa tırnağının bakım işlemlerini yapma fırsatı verilmelidir.
  Kimi çocuklar gece dahi tırnak yeme alışkanlığı ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda geceleri eski bir eldiven giydirmekte fayda görülmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Benim bir kız arkadaşım sürekli tırnaklarını yiyor, kızda tırnak kalmadığı gibi korkarım parmaklarını da yiyecek.
   
 3. d

  denizfeneri Yeni Üye

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş