1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tırnak sağlığı

Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında buket74 tarafından paylaşıldı.

 1. b

  buket74 Yeni Üye

  TIRNAK SAĞLIĞI  Sağlıklı tırnaklar hep daha çekicidir. Onlar kişinin oldukça fazla zaman harcarlar.

  Kozmetik görünümlerinden başka ayak ve el parmaklarının ince derisini muhafaza ederek desteklerler. En önemlisi tırnaklar bizlerin genel sağlık durumunu en iyi şekilde yansıtırlar.

  Tırnaklar el ve ayak parmak uçlarında bulunan deri hücreleri tarafından üretilir. Tırnakların keratinden oluşan bir yapıları vardır.Bu dayanıklı protein sadece saçta ve deride bulunur. Tırnağın kendisi farklı tabakalardan oluşur.  Tırnak Tabakası: El ve ayak parmakları üzerinde tırnağın görünen kısmıdır.  Tırnak Yatağı: Tırnak tabakasının altındaki deri  MATRİX(Tırnak Kökü): Tırnağı üreten tabaka büyük bir kısmı üst derinin altındadır.  LUNULA (Aycık): Matrix’in bir parçasıdır. Beyazımsı tırnak tabakasının üst kısmında yarım ay şeklindedir. Genellikle başparmak üzerinde daha belirgindir.  CUTİCLE(Üst Deri): Tırnak tabakasının kenarlarını kaplayan ince bir deri dokusudur.  Tırnak Katları: Tırnağın iç ve yan kenarlarını destekleyen çevreleyen deri katlantılarıdır.

  Tırnaklar aktivitelere bağlı olarak değişebilir.

  El tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı büyür. Dominant el veya ayağın tırnakları diğerine göre daha hızlı büyür. Tırnaklar kışa nazaran yazın daha hızlı büyür. Kadınların tırnakları erkeklerinkinden daha hızlı büyür. Ancak hamilelik ve ileri yaş dönemlerinde farklılıklar olabilir. Tırnakların uzaması/büyümesi hastalıktan ve hormonal bozukluklardan da etkilenir.

  Sık Görülen Tırnak Hastalıkları

  Tırnaklar yerleşimlerine bağlı olarak profesyonel tedavi gerekir. Bazı belirtiler tırnak hastalıklarına işaret edebilir. Tırnak etrafındaki derinin şişmesi ve sızlaması sonucunda tırnaklarda renk ve şekil değişiklikleri görülebilir.

  Tırnakta beyaz çizgilenmelerin bulunmasıçıkıntı ve çukurluklar bulunması söz konusu olabilir. Bunlar mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirmelidir.

  Beyaz Lekeler:Tırnak üzerindeki beyaz noktalar çok görülür ve nükseder. Bunlar küçük yarım dairesel noktalardır. Tırnak tabanındaki (matrix)tırnak hücrelerinin üretildiği yerlerde oluşan darbelerden sonra gelişir. Özellikleri yoktur. Tedavi edilmeleri gerekmez. Zamanla yok olurlar. Bazen ayak tırnaklarında uygunsuz ayakkabılardan ve atletik aktivitelerden dolayı darbeler görülebilir.

  Kanamalar: Tırnak yatağındaki kılcal damarların darbe sonucu kanaması halinde ince diklemesine kıymık şeklinde kanama odakları oluşabilir. Bu tip kanamalar ilaç ve bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir.

  Tırnak batması: Deri içine doğru büyüyen ayak tırnakları genel bir tırnak sorunudur. Ayak başparmak tırnaklarında daha sık görülür. Uygunsuz tırnak kesimi ağrılı ve sızılı olabilir. Bazen de enfeksiyona kadar ilerleyebilir. Böyle durumlarda tedaviye başvurulmalıdır.

  Mantar Enfeksiyonları: Mantar enfeksiyonları bütün tırnak hastalıklarının yaklaşık olarak % 50’sini oluşturur. Tedavisi zor olabilir. Ayak tırnaklarında sarı veya siyah renkte aşırı tırnak büyümeleri görülebilir ve tırnak yatağında da renk kaybı oluşur. Tırnak üstü veya tırnağın altındaki deri etkilenebilir. Ayak başparmak tırnakları mantar enfeksiyonlarından kolay etkilenirler. Çünkü rutubet ve ısıya dada fazla maruz kalırlar.

  Ayak ve tırnak mantarı bulaşıcıdır ve tedavi edilmediğinde ailenize ve diğer yakınlarınıza bulaşabilir.

  Bakteriyal Enfeksiyonlar: Tırnak çevresinde kırmızılık şişlik ve ağrı bakteriyal enfeksiyonu gösterir. En genel sebep tırnaktaki travmadır. Suyla ve kimyasal maddelerle temasta tırnak çevresindeki derinin yapısını bozabilir. Halk arasında dolama diye bilinir.

  Tümör (Siğiller): Tümör ve siğiller tırnağın herhangi bir bölümünde bulunabilir. Bunlar tırnak tabakasının şeklini değiştirebilir. Tümör veya siğilin büyümesi sebebiyle tırnak yapısı bozulabilir. Tırnak tümörleri kanser ve kanser olmayan şeklinde sınıflandırılır. En genel kanser olmayan tümörler siğillerdir. Bunlar deri etrafını veya tırnak altını etkileyen virüs enfeksiyonlarıdır. Çok ağrılıdır. Bazen ayak parmağı veya el parmağının kullanımını kısıtlayacak kadar ilerleyebilirler. Tedavisi çok kolaydır. Eğer siğil veya tümör tırnak katının içine yayılırsa veya tırnak tabakasının kendi içine yerleşirse onu tedavi etmek için cerrahi müdahele gerekir.

  Sedef Hastalığı: Sedef hastalığı kırmızı bir leke üzerinde pul pul kepeklerle karakterize bir kronik deri hastalığıdır. Sedefli insanların %10-50’sinde kıymık şeklinde kanama ve tırnağın soyulmasıdır. Sedefli tırnağın belirtileri el tırnakları üzerinde daha dikkat çekicidir.

  Alışkanlıklar/Tikler: Tırnak yeme özellikle küçük yaştaki çocuklar arasında genel bir problemdir. Alışkanlık yaşın büyümesiyle tipikleşebilir. Yetişkinlerde ve biraz yaşça büyük çocuklarda can sıkıntısındandır. Tırnak yeme sadece tırnakların görünümünü bozmaz. Enfeksiyonel organizmaları parmaklardan ağıza çok yönlü taşımanın en iyi yoludur. Tırnak yeme alışkanlığı parmakların etrafındaki deriye zarar verebilir. Enfeksiyonun tırnak içine dokunma duyumuz vb.

  Genel olarak tırnak hastalıkları terapiye çok yavaş cevap verir. Bunun sebebi tırnakların yavaş büyümesi ve ilaçların yavaş emilimidir. Tedaviler genel olarak cerrahi ve cerrahi olmayan olarak tanımlanır. Cerrahi tedaviler tümörlerin alınması veya anormal yapıyı düzeltmek için cerrahi olmayan tedaviler ise (dıştan) harici kullanılan veya ağızdan alınan ilaçlar için kullanılır.

  Tırnak Bakımının Temel Kuralları

  -Dar kalıplı yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri bir çok problemin davetiyesidir.

  -Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin. Kalıcı ağrı varsa bir uzmana görünün.

  -Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişmelerini yaraları inceleyin. -Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir. -Ayağın herhangi bir yerindeki büyüme normal addedilmez.

  -Ayağınızı özellikle parmak aralarını düzenli olarak yıkayın ve çok iyi kurulayın.

  -Ayak tırnaklarını düz kesin ve çok kısaltmayın. Tırnakların kenarını kesmeyin. Batık tırnaklara neden olabilir.

  -Şeker hastaları kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.

  -Ayakkabının ayağa göre olması önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabıları mümkünse kullanmayın.

  -Yaptığınız etkinliğe uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşarken gündelik ayakkabınızı değil koşu ayakkabısı giyin.

  -Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın.

  -Yara ve enfeksiyona açık ortamlarda yalınayak yürümeyin. Sandalet giyiyorsanız güneşli havalarda vücudunuz gibi ayaklarınızı da kremleyin.

  -Ayak hastalıklarında kocakarı ilaçlarına rağbet etmeyin küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürebilirsiniz.

  -Şeker hastasıysanız yılda bir ayak uzmanına görünmelisiniz

  -Sentetik ya da yün çoraplar yerine %100 pamuklu çorap giyin çoraplarınızı sık sık değiştirin ve yıkayın.

  -Ayakkabı havlu ve bornozlarınızı kimseyle ortak kullanmayın.

  -Eğer ayak tırnaklarınız recetesiz satılabilen bir kremdir. Her zaman uygun şekilde kesiniz.

  -Tırnaklarınıza şekil vermek ve şeytan tırnaklarını yok etmek için steril törpü ve aletler kullanınız.

  -El tırnaklarını yemeyiniz.

  -Tırnak bakımında ortak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna özen gösteriniz gösterilmesini sağlayınız.

  -Herhangi tırnak düzensizliğinde dermatoloğunuza başvurunuz. Tırnak değişimleri ve şişmeler sizde ciddi problemin göstergesi olabilir.

  Kaynak:www.dermaneturk.com/Hürriyet Gazetesi Yıl:2006
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Tırnak bakımına dikkat eden insanların ruh halinde düzelmeler oldugunu biliyorum. Ayak baş parmaklarınızın şişmesinin bir nedenide tırnaklarınıza gereken özeni göstermemeniz. Tırnaklarda bazen çukurluklar meydana gelebiliyor.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tırnakların renklendirilmesi ve bakımı tarihten beri bilinen bir olgudur. Ancak bunu yaparken tırnakların sağlığına özen gösterilmesi şarttır. İşte tırnak sağlığına dikkat etmenin püf noktaları...

  Günümüzde gökkuşağındaki tüm renkler tırnaklara taşınabilse de, tırnak bakımı ve korunması geçmişe oranla daha önemli bir yer tutmaktadır. İyi ve kaliteli olarak seçilen cila çıkartıcılar tırnaklara ve cilde herhangi bir zarar vermeden etkilerini göstermektedirler. Uygun nemlendiriciler tırnak ana hücrelerini güçlendirmekte daha sağlıklı ve güçlü tırnaklar sağlamaktadır.

  Tırnak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıda bulacaksınız

  • Tırnaklarınızı sudan uzak tutunuz. Tırnaklar su emebilen yapılardır ve su emdiklerinde daha yumuşak ve zayıf bir yapıda olurlar. Ev işlerinde mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

  • Ellerinizi ve tırnak köklerinizi mutlaka besleyici ve nemlendirici kremlerle günde bir kaç kez destekleyin. Özellikle ıslanma öncesi ve sonrası mutlaka kremleme yapın.

  • Tırnak cilalarınızı asla soymaya kalkmayınız. Tırnaklarınızdan da küçük dahi olsa bazı kısımlar bu cila parçaları ile kopacaktır. Cilaları soymak yerine ince bir kat daha sürmeyi ve cilaların kalkmasını engellemeniz daha doğru olur.

  • Cila çıkartıcınızın AHA (alpha hidroksi asit) gibi ölü deri katmanlarını çıkartıcı maddeler içermesini ve doğal asitlikte olmasını tercih ediniz.
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Tırnak üzeri yarım ay şeklinde kesilmeli degilmi? el ve ayak tırnaklarının kesim şekli ayrıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş