1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tezkere süresi nedir?

Konu, '24 Saat' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Tezkere ne zamana kadar uzatıldı
  Tezkere ne zaman geçti
  Tezkerenin süresi uzatıldı

  Tezkere süresi uzatıldı mı.?


  Meclis, sınırötesi harekat yetkisi veren tezkerenin süresini 1 yıl uzattı.
  Genel Kurulda kabul edilen tezkerede, Irak'ın Kuzey bölgesinde yuvalanan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliği ile ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilen terörist saldırılar ve açık tehdidin devam ettiği kaydedildi.
  [​IMG]
  Tezkerede, şöyle denildi:

  "Dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimleri ile uyarılarını sürdürmektedir.

  Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılar ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihli ve 903 sayılı kararıyla Hükümete verilen ve son olarak 12 Ekim 2010 tarihli ve 975 sayılı kararıyla bir yıl uzatılan izin süresinin 17 Ekim 2011 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim."

  Lübnan tezkeresi 5. kez uzatıldı

  Lübnan'da BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresi 5 Eylül 2011 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM genel Kurulu'nda kabul edildi.

  Tezkerenin görüşülmesi sırasında söz alan Vecdi Gönüş, Türkiye'nin Ortadoğu ile olan tarihi, kültürel ve beşeri bağlarının yanı sıra bölgesel gelişmelerin, iç ve dış politika üzerindeki yansımaları nedeniyle bölgede olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

  Bölge ülkelerinde barış, güvenlik, istikrar ve refahın hakim kılınması ile Türkiye'nin milli çıkarlarının savunulması arasında mutlak bir ilişkinin söz konusu olduğuna işaret eden Gönül, "Türkiye, Ortadoğu'daki sorunların diyalog ve uzlaşı yoluyla çözülmesine öncelik veriyor, çatışma yerine dayanışma ve işbirliği kültürünün hakim kılınmasını amaçlıyor. Ülkemiz bu yükümlülüklerini gerek tek başına bir güç olarak gerekse mensubu olduğu uluslararası kuruluşlar aracılığıyla barışçıl, ilkeli ve etkin bir dış güvelik politikası izlemek suretiyle yerine getirme gayret ve çabası içerisinde hareket etmektedir" diye konuştu.

  Ortadoğu'nun huzuru açısından Lübnan ile ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurgulayan Gönül, Lübnan'ın tüm bölgenin istikrarı bakımından kilit mevkinde olan bir ülke olduğuna dikkati çekti.


  alıntı
   
 2. e

  elif_92 Yeni Üye

  Umarım tezkere vatana millete hayırlı ugurlu olur
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Tezkerenin bölge halkına insallah faydası olur.
   
 4. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Faydası olmayacak bir tezkere yapılmazdı heralde diye düşünüyorum. Devlet büyükleri eminimki iyi olmasa tezkereyi uzatmazlardı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş