1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tevfik Fikret Şermin Kitabı Özeti

Konu, 'Kitap Köşesi' kısmında müncübe tarafından paylaşıldı.

 1. m

  müncübe Yeni Üye

  Tevfik Fikret Şermin Kitabının özeti
  Tevfik Fikret Şermin Kitabı Özeti
  Tevfik Fikret Şermin kısa tanıtımı
  [​IMG]
  Kitabın Adı:Şermin
  Kitabın Yazarı: Tevfik Fikret
  Çeviri Yapan: Kübra Andı
  Kitabın Yazılma Yılı:1. Basım 1981
  Kitabın Yayınevi: 3F Yayınları
  Sayfa Sayısı:85 sayfa
  Kitabın Konusu: Çocuklara iş zevki, sanat zevki, ahlak ve okuma zevkşi aşılanmalıdır.Her iyi iş biraz alın teri ister. Alet işler el, öğünür sözü yanlıştır. Araçlar, insan ve gayret sayesinde çalışırlar. Ayrıca çocuklara bir çalgı öğreterek,ruhlarını inceltmelidir. Şermin, Tevfik Fikret in çocuklar için yazdığı otuz bir adet şiirden oluşan bir kitaptır.


  Kitabın Tanıtımı

  Tevfik Fikret ömrünün son yıllarıda,hece vezni ve sade Türkçe ile çocuk şiirleri yazdı.Fikret, bu manzumeleri, eğitimci dostu Satın Bey in ricası ile yazmıştır.Birlikte bir çocuk yuvası açmak ve çocukları bu kitabtaki esaslara göre yetiştirmek istiyorlardı.Yuva açılamadı,fakat Şermin kitabı edebiyatımızda bir değer olarak kaldı.

  Fikret in eğitim ve öğretmenlik sevgisi, bütün hayatınca görülür.Ömrü boyunca devam etmeyi hem nüfüz, hem de teselli sebebi bilmiştir.Haluk un terbiyesi üzerinde çok durmuştur.Kolej deki öğretmenliğine Galatasaray Sultanisi nde bir yıl, cidden başarılı örnek bir müdür olmuştur.Şiirlerinin çoğunda(Mavi Deniz,Haluk unBayramı)çocuk ruhunu iyi tanıdığı görülür.

  Haluk un Defteri nde gençliğe seslenen Fikret, Şermin de daha temellere gitmeğe çalışır.Burada çocuklara telkin etmek istediği fikirler özet olarak:

  Çocuklara iş zevki, sanat zevki, ahlak ve okuma zevkşi aşılanmalıdır.Her iyi iş biraz alın teri ister. Alet işler el, öğünür sözü yanlıştır. Araçlar, insan ve gayret sayesinde çalışırlar. Ayrıca çocuklara bir çalgı öğreterek,ruhlarını inceltmelidir. Çocukların zihninden batıl inançları sökmek gerekir.Umacı, öcü gibi şeyler yoktur.Tabiatı sevdirmeli,yoksullara acıma duygusu verilmelidir.Fikret ne yazık ki Şermin de de,manevi, dini inanç duygularının lüzumunu belirtmemiştir.O inançları hor gören materyalist anlayış, Milletin Şairi olmak isteyen Fikret in türk halkını, tarihi, coğrafi, manevi şartları içinde tanımamasından doğan köklü eksikliktir.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Şermin, Tevfik Fikret’in çocuklar için yazdığı otuz bir adet şiirden oluşan bir kitaptır. Fikret, bu şiirleri ölümünden kısa bir süre önce kitaplaştırmıştır.
  Bu şiirler, Fikret’in Rübâb-ı Şikeste’de yer alan şiirlerine göre çok sade ve sıcak bir dille, duru bir Türkçe ile yazılmış ve devrinde çok beğenilmiştir.
  Bu kitapta yer alan şiirlerinde, Tevfik Fikret, çocukları doğruluğa, çalışmaya, kardeşliğe, insanları sevmeye yönlendirmek istemekte, onları iyi birer insan olmaya hazırlayacak duyguları işlemektedir. Bunu yaparken de çocuk ruhunu ve çocuk dünyasını çok başarılı bir şekilde yakalayabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş