1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tevekkül Etmek İle İlgili Kısa Sözler

Konu, 'Güzel Sözler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İnsanın ruh dinginliğini sağlayan ve bereket sebebi olan Tevekkül ile ilgili söylenmiş güzel sözler ve hadisi şeriflerden yani Peygamberimizin sözlerinden derlenmiş sözleri bulabileceksiniz.

  Hakiki manada tevekkül; Allah`tan başkasından korkmamak, O`ndan başkasına güvenmemektir

  Tevekkül, olan şey ile yetinmek, olmayan şeye razı olmaktır (Muhammed Bin Hafîf)
  [​IMG]
  Üç haslet evliyâ sıfatıdır: Allah`a tevekkül etmek, Allah`tan başkasına niyazda bulunmamak, kanaat eylemek (Yahya Bin Muaz)44

  Sebeplere yapışmak, tevekküle mânî değildir Bilakis sebeplere yapışmak, sebepleri araya koymak, tevekkülün en yüksek derecesidir (Ahmed Fârukî)

  Tevekkül, iş yapmayıp tembel olmak için değildir Bir işe başlamak ve başlanan işi başarmak için tevekkül olunur Güç bir işi başaramamak korkusunu gidermek için tevekkül olunur (S Abdulhakîm Arvâsî)

  Tevekkülün alâmeti üçtür: Kimseden birşey istememek (dilenmemek), verileni reddetmemek, ele geçeni biriktirmek (Sehl Bin Abdullah)

  Allah-ü Teâlâ`ya tevekkül ettim diyen kimsenin, Cenâb-ı Hakk`ın, kendisi hakkındaki muamelesine, yani takdir ettiği şeylere de râzı olması lazımdır Aksi takdirde yalan söylemiş olur (Bişr-i Hâfî)45

  Tevekkül, kişinin kendisini Allah`ın dilediği şekle bırakmasıdır.

  Tevekkelin tevekküllünün gemisi batmaz eşeğini kurt yemez.

  Tevekkül, Allah`a güvenle birlikte O`nunla iktifâ etmektir .
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş