1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Teravih Namazı ile ilgili hadisler

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kimine göre Peygamberimiz Teravih kılmıştır, kimi alimlere göre ise Peygamberimiz her gün yapmış olduğu nafile Namaz ibadetini Ramazan'da yapmıştır diye yorumlar vardır. Bu bilgiler ışığından Ramazan ayına özel kılınmakta olan Teravih Namazına ait Hz. Muhammed'in sözlerine göz atalım.Teravih Namazının erkek ve kadınlara önerilen kuvvetli sünnet olduğuna dair bilgiler aktarılır.

  İmam Gazali'den aktarılan bir bilgiye göre ; Ramazan ayının ikinci gecesi Teravih namazı kılan bir kişinin Hak Teala Anne ve Babasının günahlarını bağışlar.

  Nesai kaynaklı bir hadis de ise ; Allah (cc) Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de gece ibadetini yani teravih namazını sizlere önerdim. Kim, faziletine inanarak ve alacağı mükafatı Allah'dan umarak Ramazan orucunu tutup, gece ibadetini yaparsa, anasından doğduğu gün gibi günahlarından kurtulur.

  Abdülkadir Geylani'nin Gunyet'üt-Talibin isimli eserinde ise ; Ramazan ayının ilk gecesinde; sema kapıları ve cennet kapıları açılır. Bu açılış, ta son gecesine kadar devam eder ve kapılar o zamana kadar kapanmaz. İster kadın olsun, ister erkek; Ramazan ayının gecelerinden birinde kıldığı namazın (bu teravih namazı olarak bilinir) her secdesi için bin yedi yüz sevap yazılır. Onun için cennette bir saray yapılır ki; bu saray kırmızı yakuttan dır, her kapının dahi kırmızı yakut işlemeli iki kanadı vardır. der.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş