1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Teravih Kılmasak Günah Olur Mu?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ramazan ayının girişi ile yatsı Namazı vaktinde Yatsı Namazının hemen ardından hatta birlikte kılınan aralarda fasıla yani ara vererek kılınan nafile Namaza Teravih denilmektedir. Teravih Namazı kılmamanın her hangi bir günahı yoktur, Teravih farz bir Namaz değildir, bazı alimlere göre Cemaatle bile kılınması bidat yani Dine sonradan sokulmuş bir uygulama olarak kabul görür, bazı alimlere göre ise Teravihin leyl yani Gece Namazı olduğu Peygamberin sürekli kıldığı Namaz olduğu söylenmektedir.

  El Hasıl konuyu özetleyecek olursak bazı alimler bunun Dine sonradan sokulmuş olsa bile Namaz kılmanın bir zararı olmayacağına dair yorumları varsa da, yine bazı alimler Peygamberimiz zamanında bu Namazının kılındığını ancak ayrı ayrı kılındığını ve Hz. Ömer'in ayrı ayrı kılmak yerine cemaat olunuz dediği söylenmekte. Bize göre Hz. Ömer var olan bir şeriatın üzerine kendi hükmünü getirmez, ancak bir çok yorum var.

  Buna göre Teravih kılmasanız bir şey olmaz. Kılarsanız sevabından yararlanırsınız diye iki kısım görüşe hangisini yakın hissederseniz bunu yapınız. İster hiç kılmayın, İster evinizde ister camide kılınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş