1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Temizlik ile ilgili Ayetler ve Hadislere Örnekler

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Son kutsal kitap ve son Peygamber ile Din tamamlanmış ve İslamiyet'in temel prensipleri içerisinde temizliğe büyük önem verilmiştir, temizliği Namaz gibi bir kısım ibadetlerin vazgeçilmez şartı farzı olarak bizlere şart koşmuştur. Müslümanlık her açıdan temizlik demektir.


  Hz. Muhammed Sav. bir gün meclisinde şöyle bir hadis yani söz söyler ;


  Namazın anahtarı taharet, yani temizlik, başlangıcı tekbir, tamamlayıcısı da selam'dır.


  Temizlik bazı ibadetlerin ön şartı olduğu gibi, sağlık ve afiyetin vazgeçilmez unsurudur. Ayrıca kazancın artmasına da sebebidir.


  Yine kutlu Nebi bir Hadis-i şerifte: Temizliğe devam et ki, rızkına genişlik verilsin." buyurulmuştur. Temizliği, sadece beden temizliğine hasretmek yanlış olur. Beden temizliği kadar, hatta ondan da önce kalbi temizliği, niyet dürüstlüğü, ahlak güzelliği gereklidir. Nitekim niyeti temiz olmayanın ibadeti halis olmaz, dolayısiyle, Allah katında kabul görmez. Bu sebeble Müslümanda kalp temizliği ile beden temizliği birleşmeli, her ikisinin de temiz tutulması halinde kamil bir Müslüman olunacağı bilinmelidir. Beden ve kalp temizliği, İslam'ın temeli ve en mühim bir esasıdır.


  Nitekim Resulullah : "İslam, temizlik temeli üzerine bina edildi" hadis-i şerifleriyle bu iki hususa işaret buyurmuştur. "Allah temizdir, temizleri sever" ikazı da, İslam'ın temizlik esasını hatırlatan diğer bir hadis-i şeriftir.


  İslam'ın temizliğe ne derece ehemmiyet verdiğini gösteren bazı hadis ve Ayet mealleri: "İslam temizdir. O halde siz de temizleniniz. Çünkü Cennete ancak temiz olanlar girecektir."


  "Temizlik imanın yarısıdır."


  "Temizlik iman(ın kemalinden ve nurun)dandır."


  (Ayet-i Kerime Türkçe Meali). "Şübhe yok ki, Allah, tevbe edenleri de, (maddi - manevi kirlerden) temizlenenleri de sever." (Bakara Suresi, 222. Ayet).


  Temizlik Hakkında Ayet: "(Bu abdest ve teyemmüm emriyle) Allah sizin için güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz etmek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Ta ki şükredesiniz." (el-Maide, 6).


  Ayyet: "Allah, üzerinize gökten yağmur indiriyor; onunla sizi pisliklerden temizlesin, diye." (Enfal Suresi, 11).


  Temizlik Hakkında Ayet: "Ey iman edenler namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın. Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. (5/6)


  Temizlik Hakkında Ayet: Hani kendisinden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kılmak sizden şeytanın pisliklerini gidermek kalblerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu. (8/11)


  Ayet "Elbiseni temizle. (74/4)


  Hadisi şerifler:


  Dinimiz İslamiyet'te temizlik ile ilgili Hadisler
  (Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer. Deylemi


  Mümin pis olmaz. Buhari


  Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür. Taberani


  Temizlik imanın yarısıdır. Müslim


  Namazın anahtarı temizliktir. Tirmizi


  Ağzınızı temizleyin, ağzınız Kur'an-ı kerim yoludur. Ebu Nuaym


  Cuma günü yıkanın, misvak kullanın ve güzel koku sürünün. Buhari


  Yemekten önce ve sonra el yıkamak, zenginliğe yol açar, fakirliği giderir. Ebuşşeyh


  Evinin hayrını isteyen, yemekten önce ve sonra, elini ve ağzını yıkasın! İbni Ebi Şeybe


  Ağzınızı temizleyin! Kiramen katibin melekleri için, ağızdaki yemek artıklarının kokusundan daha kötü bir şey yoktur. Deylemi


  Sarmısak yiyen, kokusu gitmeden mescidimize yaklaşmasın, insanın rahatsız olduğu şeylerden melekler de rahatsız olur. Taberani


  Gece namaz kılmak için kalkan kimse, ağzını misvakla temizlesin! Çünkü bir melek namazda Kur'an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler. Deylemi


  Elbiselerinizi yıkayın, fazla kıllarınızı temizleyin, dişlerinizi misvakla temizleyin, temiz, güzel giyinin! Nezafet sahibi olun!) İbni Asakir


  Tırnaklarınızı kesip gömün! Ağzınızdaki yemek kırıntılarını temizleyin ve misvak kullanın!
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş