1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Televizyon Bağımlılığı İle İlgili Olarak Aileler Ne Yapmalı?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Çocukların dış ortamda oynayacakları alan bulamayışları onları eve hapsetmekte bu durumda çocukların televizyona bağlanmalarına neden olmaktadır. Anne babalar televizyon konusunda bilinçli davrandıkları sürece çocuklarının gelişim düzeylerinde gelişme meydana getirebilirler.

  Her yaş döneminde televizyon çocukların gelişimini nasıl etkilemektedir:

  *0- 3 Yaş: Çocukların beyin gelişiminin en kritik olduğu bu dönemde beyin gelişimi tam anlamı ile tamamlanmaktadır. 2- 3 yaş dönemi keşfetme dönemi olduğu için yetişkinlerle iletişim ve keşfetme becerisi ile çocuklar bir çok şeyi öğrenirler. 3 yaşına kadar çocuklar televizyondan uzak tutulmalı; mümkün olduğunca ilerleyen zamanlarda da gelişimi desteklemediği sürece televizyon izlenmesine müsaade edilmemelidir.

  *3- 6 yaş döneminde televizyon karşısında az zaman geçirilmelidirler. Günlük gelişimi destekleyici bir program izletecekseniz bile 15 dakika izletin; 1 ya da 2 saat mola verin. Ardından 15 dakika daha izlemesine müsaade edin.

  *Çizgi film tercihinde asla şiddet içerikli çizgi film izlenmesine izin verilmemelidir.

  *Eğitici çizgi film tercihinde bulunulmalıdır. Çocukların gördükleri her şeyi taklit edeceklerini düşünerek izleyecekleri çizgi film tercihini ona göre yapmalısınız.

  *Çocukların belirli saatlerde sürekli izledikleri bir çizgi film olmasına asla izin vermemelisiniz. Bu onları tam bir çizgi film fanatiği yapar ve oldukça zararlıdır.

  *Pepe ve Caillou gibi çizgi filmlerin eğitici yönü bulunsa da olumsuz etkileri de olduğunu unutmamalısınız.

  *6- 12 yaş döneminde çocuğunuzun hareket etmesine izin vermelisiniz. Hareket etmek yerine televizyon karşısında vakit geçiren bir çocuğunuz varsa onun kilo almasına da sebep olarak en büyük zararı verebilirsiniz. Çocuklarınızı bu yaşlarda televizyon yerine dışarıda arkadaşlarıyla sosyalleşebileceği ortamlara yönlendirmelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş