1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Telefona öksürün, hastalığınızı söylesin

Konu, 'İlginç Haberler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Cep telefonlarımız çok yakında bir doktor gibi hastalıklarımıza teşhis koyabilir.

  STAR adlı bir yazılım geliştirme firmasında çalışan bilim adamları, öksürüğü analiz edip hastalığın kaynağını teşhis edebilecek bir program üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Firmanin sözcüsü Suzanne Smith, programın öksürme esnasında çıkan sesi analiz ederek veritabanında daha önceden tanımlanmış öksürük sesleriyle karşılaştırdığını ve bir eşleşme olduğunda o sese karşılık gelen hastalığı kullanıcıya bildirdiğini söyledi. Soğuk algınlığı, grip, akciğer rahatsızlığı veya öksürükle kendisini belli eden diğer hastalıklarda doktorların da öksürüğün sesine göre teşhis koyduğunu hatırlatan Smith, programı onlarca kişi üzerinde test ettiklerini ama 1000 kişiye ulşamadan piyasaya sürmeyeceklerini söyledi.


  [​IMG]

  Program test amaçlı olarak şu anda bir bilgisayar üzerinde çalışıyor ama yapılan açıklamaya göre bir akıllı telefon uygulaması olarak yazılması da mümkün. Manchester Üniversitesinden Dr. Jaclyn Smith, "Yazılım ekibi bu işi başarabilirse gerçekten inanılmaz olacak, hasta insanların doğru teşhisle sağlık hizmeti almaları sağlanacak" şeklinde konuştu.

  Özellikle gelişmekte olan ülkelerde hastalık teşhisi konusunda yardımcı olması beklenen bu yazılımın geliştirilmesi için Bill and Melinda Gates Vakfı 100.000 dolar bağışta bulundu.

   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  amanın teknolojiye bakın :) hastaneye gitmekten daha iyi ama bide reçete çıktısı verse daha güzel olurdu :p
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  canım doktorlar işsiz kalırdı vallaaaaa:)))))))))
   
 4. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  öhhö öhhööö aha faranjit olmuş Nehir :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş