1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tekvin Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Tekvin Ne Demektir,
  Tekvinin Anlamı Nedir?

  Var etmek, yaratmak manasındadır. Bu da Allah'ın bir sıfatıdır. Yüce Allah bu tekvin sıfatı ile dilediği herhangi bir şeyi yoktan var eder veya var iken yok eder.
  Yüce Allah'ın bu alemleri yaratıp yok etmesi, kullarını yaratıp yaşatması, onları beslemesi sonra da öldürüp başka bir aleme onları götürmesi, hep bu tekvin sıfatının tecellisi ile olur.


  "Allah bir şeyin olmasını dilediği zaman, ona "ol" der, o da oluverir." (Yasin: 82)

  Kaynak:
  Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

   
 2. e

  emine Yeni Üye

  Allah'ın subûtî sıfatlarından biridir Mümkinata taalluk eden ve iradeye uygun olarak icad ile tesirde bulunan bir sıfattır Bu duruma göre tekvin, ilim, kudret ve irade sıfatlarından farklıdır Mâtüridîlere göre, müstakil, Allah'ın zatı ile kaim, ezelî ve subutî bir sıfat olan tekvin, icad, tesir, ihdas, ihtira gibi kelimelerle de ifade edilir Tekvin, yaratmak ve rızık vermek gibi fiilî sıfatların merciidir.

  Böylece Mâtüridîlere göre tekvin; ilim, irade ve kudret sıfatlarından başka olup kudret ve irade gibi mümkünata taalluk eder.

  Eşarîler ise tekvinin hakikî bir sıfat olmayıp itibarî, izafî ve diğer fiilî sıfatlar gibi hâdis olduğunu, Allah'ın zatiyle kaim olmadığını belirtmişlerdir Çünkü onlara göre tekvine verilen rol, yaratmaktır Halbuki kudret sıfatına iradenin katılmasıyla aynı sonuç hasıl olmakta ve başka bir sıfata gerek kalmamaktadır (FK)
   
 3. i

  ipekpoyraz Yeni Üye

  Allah her şeyi hakkıyla görendir, her işi güzel yapandır.
   
 4. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Süphesiz Allah tek varedendir
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş