1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tekfur Sarayı Hakkıda Bilgi

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Tekfur Sarayı çinileri
  Tekfur Sarayı resimleri
  Tekfur Sarayı hakkında bilgi
  Tekfur Sarayı istanbulda nerede
  Tekfur Sarayı tarihi

  Tekfur Sarayı

  [​IMG]

  Tekfur Sarayı, İstanbul'da bulunan Blakernai saray kompleksinden günümüze kalan tek saray.

  Roma ve erken devir Doğu Roma sarayları şehrin merkezinde Hipodrom civarında bulunurdu. 7. ve 8. yüzyıl'dan itibaren Haliç kıyılarından tepeye devam eden surlara bitişik bölümde, geniş bir alana yayılmış Blakhernai saray kompleksi, fethe kadar kullanıldı. Sarayın günümüze gelen tek pavyonu, surlara bitişik inşa edilmiş Tekfur sarayıdır. Çatısı olmayan 3 katlı yapı 12. yüzyılda inşa edilmiştir.

  Önünde küçük bir avlunun bulunduğu renkli cephe, taş ve tuğla sıraları ile dekorludur. Pencere üstlerinde süs kemerleri sıralıdır. Pavyonun giriş katı, şehir surlarına bitişik olup 4 büyük kemer avluya açılır. 18. yüzyılda bir süre çini atölyesi olarak kullanılmıştır.

  [​IMG]

  Tekfur çinileri

  [​IMG]

  18. yüzyılda çini atölyesi olarak kullanılan Tekfur Sarayı nda yapılan çiniler bugün hâlâ birçok camiyi süslüyor. Tekfur çinileri olarak adlandırılan eserler, İznik ten getirilen ustalar tarafından yapılıyordu. İstanbul un fethinden sonra, İznikli ustaları sayesinde, kısa bir süre de olsa tekrar popülerleşen saray, daha sonra camhane, ardından 19. yüzyılda Yahudiler'in ikamet ettiği barınak olarak kullanılmış ve 1865 yılında çıkan yangınla beraber ara katları çökerek kullanılmaz hale gelmişti.

  Tekfur Sarayı nın zamanındaki ihtişamını anlamak için çinileri dışında sarayın ön cephesini süsleyen süs çömleklerinden bahsetmek de mümkün. Kırmızı tuğla ve beyaz taş kullanılarak yapılan bu çömlekler, iki farklı malzemenin bir arada kullanıldığı en güzel örneklerden. Daha çok Bulgaristan da, Balkan Yarımadası nda görülen bu süsleme sanatı Türkiye de sadece Tekfur Sarayı ve Saint Benoit Fransız Lisesi nin çan kulesinde görülüyor.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Tekfur sarayı osmanlı döneminde vardı zannediyorsam
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş