1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tek Ebeveynli Ergenler

Konu, 'Psikiyatri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Anne babanın herhangi birinin vefatı sonucu tek ebeveyn ile büyümek zorunda kalan ergenlerle karşı karşıya kalma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu kayıp maalesef ergenlerin okul başarıları, duygusal durumları, cinsiyet özellikleri ya da iş yaşamları gibi durumları etkilemektedir.

  18322.jpg

  Kimileri vefat eden ebeveynden yoksun kalan çocuk ile boşanmış çocuğu aynı tutmaktadır. Halbuki birinde geriye gelmeme, bir daha görememe gibi durumlar vardır. Çocuk kendini yarım kalmış ve büyük bir özlem boşluğunun içinde bulur. ergenler vefat ardından yas tutmanın yanı sıra öfkeli, saldırgan ya da depresyona giren bir durum içine girebilir. Bu ergenlerde hayatta olan ebeveyn kıskanılabilir; ona kızılabilir ya da aksine onu koruma çabası içine girilebilir.

  Ergen erkek babasını kaybetti ise daha saldırgan davranışlar gösterebilir. Bu erkek birey ile de kendine yakın hissettiği bir erkek ile aradığı eksikliği giderme tercihinde bulunacaktır.

  Babalarını kaybeden ergen kızlarda daha erkeksi davranışlar gösterebilir. Bu kızlar erkek arkadaş edinme çabasına daha erken yaşta girerler. Bazı araştırma sonuçları da bu kızların erkek arkadaş seçmede son derece katı tutum ve tavır gösterdiği gerçeğini ortaya koymuştur.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çok zor çocukluk yaşamalarının ardından bir o kadar da zor ergenlik döneminde yardımcı olmak gerekiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş