1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tek Çocuk Mu; Kardeş Mi?

Konu, 'Evlilik ve Evlilik Hazırlıkları' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Tek çocuk sahibi olan aileler genel olarak tek çocuk mu kardeş mi sorusunun cevabını merak edip aralarında tartışırlar. Öncelikle tek çocuk paylaşmayı bilmez; sosyalleşemez inanışı tamamen yanlış bir inanıştır. Aile tutumuna bağlı olarak tek kardeşler bir şeyleri tek başlarına yapmayı öğrenirler; kendi kendilerini oyalama becerisini kazanabilirler.

  Kardeşler arasında yaş farkı 10 yaş ve üzeri ise uyum süreci çok daha zor olabilmekte; kıskançlık durumu oluşabilmektedir. Bir çocuğun kardeşinin olması çocuğunuzun paylaşması öğrenmesi bakımından zemin hazırlayıcı rol oynamaktadır. Kardeşinin olması çocuğunuzun duygusal gelişimi açısından da son derece faydalıdır.

  Tek çocuğu olan anneler çocuğuna karşı asla aşırı koruyucu bir tutum sergilememelidirler. Her şeyi çocuk için hazır etmemelidir. Tek torunu olan dede/ anneanne/ babaanne gibi aile büyükleri de anne babanın koyduğu kuralları ezmemelidir. Kısacası ebeveynlerin koyduğu kurallar asla çiğnenmemelidir.

  Çocuk sahibi olacaksanız çocuğunuza bunu karnınız büyümeden önce söylemelisiniz. Aksi taktirde çocuğunuz sizin hasta olduğunuzu düşünüp endişeye kapılabilir. Çocuğunuzun yaşına uygun en doğru açıklamayı yapmaya özen göstermelisiniz. Anne baba olarak ilgili kitaplardan yararlanma tercihinde bulunabilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kardeş bir çocuk için çok önemli, arayı da çok uzatmadan kardeşi olmalı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş