1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tavşanların Genel Özellikleri

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Tavşanlar genel olarak geceleri hareket halinde olan hayvanlardır. Sıcakkanlı ve memeli hayvanlar grubundadırlar. Ot ile beslenmektedirler (genellikle yonca yerler). Bu hayvanların arka bacakları ön bacaklarına oranla daha uzundur ve üst dudaklarında derin bir yarık bulunmaktadır. Tavşanlar sürekli kemirme ihtiyacı hisseden hayvanlardır. Bunun sebebi ise sürekli uzayan dişlerini törpüleme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Köpek dişleri bulunmayan bu hayvanların testislerini karın boşluğuna itme özellikleri bulunduğu için yavrularında kimi zaman cinsiyetinin ne olduğunu anlamada zorluk yaşanmaktadır. Koku alma duyumları son derece gelişmiş olan bu hayvanlar aynı zamanda üst dudak ve burun çevresinde yer alan duyum iplikçikleri sayesinde çevre ile ilgili daha çok bilgi edinebilmektedirler. Bu nedenle tavşanların burun ve üst dudakları genel itibari ile hareket halindedir. Tavşanların gebelik süreleri 29- 33 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Yıl içerisinde ortalama 6 ile 10 arasında değişen yavruya sahip olabilmektedirler (bu yavrulara yaklaşık 5 ya da 8 doğum yaparak sahip olurlar). Doğumdan sonra 6- 8 hafta süt verebilmektedirler. Yavrularında en az 3-4 hafta anne sütü almaları gereklidir. Tavşanlar 15- 18 derece sıcaklıkta yaşayabilmektedirler. Bulundukları ortam 30 derece gibi bir sıcaklığa ulaşırsa ya da 10 derecenin altına düşerse ve rutubetli ise bu hayvanlarda ısı stresi denen durum gelişir ve ölüm meydana gelebilmektedir. Ürkek olan bu hayvanlara bahçenizde ya da evinizde bakmaya karar verirseniz fazla gürültülü ortamlarda yaşayamayacaklarını bilmeniz gerekmektedir. Tavşanlar ortalama 7- 8 yıl yaşayabilirler. Vücut sıcaklığı en ideal 39,5 derece olmalıdır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Geceyi seven hayvan türü acaba görüş yetenekleri ile mi yoksa güçsüz olduklarından geceleri daha serbest gezeceklerinden mi tartışılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş