1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tatyos Efendi biyografi-Tatyos Efendi Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Tatyos EfendiTatyos Efendi 1858 yılında İstanbul'da Ortaköy'de doğdu. Gerçek adı Tateos Eñserciyan (اكسرجيان)'dır. Osmanlıca yazımda Türkçe'deki artdamak n'si kef üzerine üç nokta ile yazılırdı bir tür çivinin adıdır. 16 Mart 1913 tarihinde hayatını kaybetti.

  Babası Monakyan Ortaköy Ermeni kilisesi musikişinaslarındandır. Ortaköydeki Ermeni okulunu bitirdi. Zanaatkar olması için bir çilingire ve bir saatçiye çırak olarak verildi. Musikiye düşkünlügü sebebiyle dayısı Movses Papazyan'dan Kanun ders almaya başladı. Amatör topluluklarda bir süre kanun çalmasının ardından kanunu bıraktı. Kemanî Kör Şebüh'dan keman çalmasını öğrendi. Andon ve Civan kardeşlerden ve Hanende Asdik Ağa'dan ders aldı. Hanende Karakaş uzun yıllar fasıllar yönetti. O zamanki gazino sözü günümüz gazinolarıyla karıştırılmamalıdır.

  Ünlendikten sonra Ahmet Rasim Bey Tanburi Cemil Bey ile arkadaşlık yaptı ve beraber çaldı. Bu arkadaşlıkların olumlu etkisiyle saz eserlerinde de başarılı oldu.

  Eserlerinin çoğu kayıt altına alınamadığı için nota bilmesine rağmen unutulmuştur. Tatyos Efendi birçok eserine de güfte yazmıştır. Çağının gerekleri ve sanat anlayışına göre güzel saz ve söz eserleri bestelemiş Klasik Türk müziği makamlarının geleneksel ifade özelliklerini başarı ile yansıtmıştır. Tatyos Efendi'nin rast saz semaileri ile birlikte bazı şarkıları meşhurdur.

  Sağlığı bozulduktan sonra Tatyos Efendi Ahmet Rasim gibi birkaç dostunun dışında yalnız kaldı. Ölüm kaydı kilise defterine Türk müziğinde önemli bir sanatçı olmasına rağmen "Çalgıcı" olarak kaydedilmiştir. Sanatçının cenazesi Ahmet Rasim Bey'le beraber on-onbeş kişi tarafından kaldırılmış ve Kadıköy Uzunçayır Ermeni mezarlığına gömülmüştür.

  Yakın dostu Ahmet Rasim Bey sözlerini de kendisinin yazdığı uşak makamındaki:

  Gamzedeyim devâ bulmam

  Garibim bir yuva kurmam

  Kaderimdir hep çektiğim

  Ağlarım hiç rehâ bulmam

  güfteli eseri için "onun ömrünün hâsılasıdır" demiştir.

  Tatyos Efendi'nin hafif şehlâ gözlü bir kişi olduğu söylenir.

  Türk Mûsikî repartuvarında muhtelif makam ve usûllerden bestelediği kırk yedi şarkısı bulunmaktadır.

  Atatürk'ün sevdiği şarkılardan "Mani oluyor halimi takrire hicabım" şarkısı da Tatyos Efendi'nindir.

  Tatyos Efendi'nin çok bilinen 'Gamzedeyim Deva Bulmam' şarkısını Barış Manço Kubat gibi sanatçılar seslendirmiştir.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  gamzedeyim deva bulmam şarkısını bıraktıktan kısa bir süre sonra buralardan göçüp gitmiş bestekar.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş