1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tatilde Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında esma ylmz tarafından paylaşıldı.

 1. e

  esma ylmz Yeni Üye

  Tatilde Düzenli Ders Çalışma yöntemleri,
  Tatilde Ders Çalışma Programı nasıl olmalı,
  Tatilde Ders Çalışılmalı mı?

  Tatil için nasıl bir program oluşturulmalı?

  Tatilin ilk amacı dinlenmek olmalı. Tüm yaz mevsimini akademik hayatın devamı niteliğinde ve yoğunluğunda geçirmek çocuğun yeni döneme hazır başlamasını güçleştirir. Çocuğunuzun ne hissettiğini bilmeniz ve bunu çocuğunuzla paylaşmanız önemlidir. Aksi halde çocuğunuz onun için hazırladığınız yaz planına siz istediğiniz için uyar, bu da onu gelişimini desteklemez.

  Tatil zamanında ders çalışmak çocuklar için oldukça sıkıcı ve zorla yaptıkları bir çalışma gibi görünür. Çünkü çocuklar, tatili hak ettiklerini, tüm yıl çok yorulduklarını, tatilde ders çalışmak istemediklerini belirtirler. Belki de bu yüzden çocuğunuza uygun bir yaz planı sağlamadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

  Tatilin ilk amacı dinlenmek olmalıdır. Tüm yaz mevsimini akademik hayatın devamı niteliğinde ve yoğunluğunda geçirmek çocuğun yeni döneme hazır başlamasını güçleştirir.

  Sadece karne ve karnede gelen notlara göre yazı planlamak çocuğun tüm sene boyunca gösterdiği çabasını hiçe sayar. Bu nedenle karnede gelen notlara göre değil, çocuğun sene içinde sergilemekte zorlandığı becerilere göre bir plan yapılmalıdır.

  Tatil sürecini planlamadan önce mutlaka anne baba olarak öğretmen ve eğitimcilerden geçen yıla dair bilgi alınmalıdır. Çünkü bazen anne babaların akademik hayatla ilgili görüşleri öğretmeninkiyle uymayabilir.

  Çocuğunuzun ne hissettiğini bilmeniz ve bunu çocuğunuzla paylaşmanız önemlidir. Aksi halde çocuğunuz onun için hazırladığınız yaz planına siz istediğiniz için uyar, bu da onun gelişimini desteklemez. Bu yüzden Bu sene iyi bir tatil hak ettin, tüm sene çok uğraştın, yoruldun diyerek başlayın. Böylelikle o da çabasına değer verdiğinizi fark eder.

  Tatil Sürecinde Dersin Temel Amaçları

  - Çocuğun okuma, anlama, muha-keme, aritmetik gibi temel becerilerine dair bilgilerin unutulmasını engellemek

  - Çocuğun gelecek akademik dönemde gerekli olacak becerilerini taze tutmak

  - Uzun bir yaz tatilinden sonra akademik hayata birden bire geçişi kolaylaştırmak

  - Gelişmesi gereken becerileri, stresin daha az olduğu, sınav, not gibi performans kaygısı yaratan etmenler olmadan desteklemek

  - Hepsinden önemlisi, çocuğun bilişsel becerilerinin gelişmesini desteklemeye devam etmek

  Böyle bakıldığında tatil dönemi, sıkı bir çalışma kampı olarak değil, biten dönemle gelecek dönem arasındaki bağı koparmayacak sağlam bir ip olarak görülmelidir.

  (Seçil Akaygün Cüntay)
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Çocuklar zaten yılın büyük bir çoğunluğunu çalışarak geçiriyor yaz tatilindeki çalışma olayı daha özendirici olmalı
   
 3. M

  Misafir Misafir

  ders çalışma programı bu degilkiiiiii
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş