1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tarihte Şah Sultan Lütfi Paşayı Neden Boşadı?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Şah Sultan Lütfi Paşa'yı Neden Boşadı?
  Osmanlı tarihinde önemli olaylardan bir tanesideŞah Sultan Lütfi Paşayı Neden Boşadı? sorusunda gizlidir, Malum bu boşanmadan sonra devletin dengelerinde değişme meydana gelmiştir.

  Şahuban, Şah Sultan, tarihte maneviyata önem veren bir kişidir. Merkez Efendinin şeyhliğini yaptığı Halvetiye tarikatı üyesi olan Şah Sultan'ın eşi Lütfi Paşa kendisi kadar manevi hayatın içinde değildir.

  Osmanlı tarihini anlatan en önemli eserlerden biri olan Asafname adlı eseri yazan Damatçelebi Lütfi paşa, Osmanlıya çok hizmetleri dokunmuş değerli bir devlet adamıdır.

  Lütfi Paşa ile Şah sultanın evliliklerini bitiren olay tarihte eşi benzeri görülmemiş bir olaydır. Lütfi Paşa kariyer merdivenlerini tırmanıp Veziri azam olduktan sonra çok sıkı tedbirler getirmiştir. Vezirliği döneminde bir hayat kadınını yakalayan Lütfi Paşa kadına akıl almaz bir ceza vermiştir.
  [​IMG]
  O zamana kadar hayat kadınlarına verilen ceza sürgün edilme idi. Lütfi Paşa ise bu kuralı yıkarak kadının cinsel organının ustura ile oyulmasını emir vermiştir.

  Bu olayı duyan Şah Sultan Lütfi Paşaya böyle bir şeye hakkı olmadığını söylemiş ve karşılığında bir tokat yemiştir. Sultanın kızına atılan bu tokat, Şah Sultanın Lütfi paşayı boşamasına neden olmuştur.

  Tüm devlet görevleirnden azledilen Lütfi paşa hayatını osmanlı tarihi yazarı olarak sürdürmüş ve sefalet içinde ölmüştür....
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Nisan 1541'de olan bu olayı öğrenen padişah Lüfi Paşa'yı sadrazamlıktan azletmiş ve yerine Hadim Süleyman Paşa sadrazam olarak göreve getirilmiştir.
  Lütfi Paşa bundan sonra eşi Şah Sultan'dan boşanmış saray akrabalığı sona ermiştir. Azledildikten sonra da Lütfi Paşa, 200.000 akçe has ile Dımetoka'ya sürülmüştür. Lütfi Paşa 1542'de affedilip Hicaz'a hacca gitmiştir. Hac dönüşünde Dimetoka'daki çiftliğine çekilmiş ve daha çok eser telifiyle meşgul olmuştur. Bu Dimetoka'daki emeklilik hayatı 20 yıl kadar sürmüştür.
  27 Mart 1564 de çiftliğinde vefat etmiştir. Cesedi Yenikapı'da defnolunmuştur
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Şah sultan çok farklı bir şahsiyete sahip bir kadın
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş