1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tansiyon nedir ve neden yükselir nasıl düşürülür

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tansiyon büyük küçük hepimizin başına musallat olabilir. O sebeple dikkatli olup yapılması gerekenleri yapmalıyız.

  Tansiyonbasınç ve gerginlik gibi anlamlara geldiği görülen tansiyon sözcüğü, sağlık alanında önüne veya arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığında, atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder.
  Damarın içinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekir. Bu basıncı, kalbin kasılmasıyla kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur.

  Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine kanı belirli bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içindeki basınç en yüksek düzeye ulaşır. Bu basınca tıpta sistolik basınç, halk arasında büyük tansiyon adı verilir.

  Kalbin gevşemesiyle, damar içine pompalanan kan durur. İşte bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. İşte bu sırada oluşan en düşük basınca da tıpta diastolik tansiyon, halk arasında da küçük tansiyon denilir.

  Tansiyon neden yükselir ?

  Lund Üniversitesi ekibi, ses düzeyinin günlük ortalama 60 desibelden fazla olmasının yüksek tansiyon riskini artırdığını bildirdi.

  Araştırmacılar, gürültünün strese ve hatta uyku sorunlarına sebep olabileceğini, bunun da tansiyon sorununa yol açabileceğini belirttiler.

  28 bin kişiyle görüşen araştırmacılar, 60 desibelden yüksek sesin yüksek tansiyon riskini yüzde 25 artırdığını saptanmıştır.

  Tansiyon nasıl düşürülür

  Sarmısak tansiyonu düşürmez ama ayarlar,yani yükselmesini önler.Soğanda iyi bir tansiyon ayarlayıcısıdır.Yüksek tansiyondanyakınanlar yemeklerine bol bol soğan ve sarmısak doğramalılar.
  Tansiyonunuz yükseldiğinde yapacağınız ilk şey kollarınızı dirsekten bileklere kadar soğuk su
  ile yıkamak olmalıdır.Bu önlem tansiyonunuzu en az bir ,iki derece kadar düşürür.Yağlı ve yağda kızartılmış besinler ,hamur işleri,hamur tatlıları,et ve etten yapılmış pastırma,sucuk,salam gibi
  ürünler,sakatat da tansiyonunuzu yükseltir.Yüksek tansiyondan şikayetçi olanların sofrasında da
  ha çok sebze yer almalıdır.Yemekler sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.Katı yağlardan uzak du-
  rulmalıdır.Hafif spor yapmak iyi gelir.
   
 2. b

  buket74 Yeni Üye

  Tansiyonla ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler tansiyon olayı gerçekten çok önemli bir anda götürebiliyor insanı Allah korusun.
   
 3. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Tansyion nasıl düşürülür ? tam olarak ne yapmalıyız sorusuna verdiginiz cevap için teşekkürler.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Konuyu açan arkadaşımız tansiyonun nasıl düşürüleceği hakkında gayet açıklayıcı bir makale paylaşmış. Tekrar göz atmanızı öneriyorum..
   
 5. A

  Abdullah Yeni Üye

  tansiyon atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder ve tansiyon düşmesi gerginlik gibi şeylerden oluşur sanırım..
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Tansiyon ile ilgili detayli bilgiler yer aliyor. Tansiyon gercekten de bircok insanin savastigi bir hastalik, benimde bazi yakinlarimda tansiyon problemi var. Cok tehlikeli bir hal alabiliyor, Allah korusun..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş